راهنمای کامل راه‌اندازی کافه رستوران سیار (کافه ون)

طراحی و راه‌اندازی کافه رستوران سیار

برای راه‌اندازی رستوران سیار (فود تراک) که ایده‌ای تازه و جدید به شمار نمی‌آیند ولی به تازگی از محبوبیت زیادی در شهرهای بزرگ برخوردار شده‌اند، باید بدانید که کار آسانی در پیش ندارید. تقریباً همه کارهایی که برای راه‌اندازی یک رستوران نیاز است برای کافه رستوران سیار نیز باید انجام شود. برای سهولت کار شما در این جا تمام اطلاعات لازم برای یک کافه رستوران سیار را گردآوری کرده‌ایم. کارهایی که در ابتدا برای کافه رستوران سیار باید انجام شود شامل کسب مجوزهای لازم، برنامه‌ریزی بودجه، انتخاب ماشین مناسب، انتخاب تجهیزات آشپزخانه مناسب، انتخاب مکان استقرار و فروش، تهیه بسته‌بندی مناسب برای غذای بیرون بر و جذب مشتری به وسیله تبلیغات می‌شوند.

چگونگی راه‌اندازی کافه رستوران سیار

با رعایت چند نکته که درباره آن توضیح خواهیم داد، می‌توان گفت: راه‌اندازی رستوران سیار بسیار راحت‌تر خواهد شد.

کسب مجوزهای لازم

پس از مشخص کردن این که بودجه از کجا تأمین می‌شود، باید بررسی کنید که به چه مجوزهایی نیاز دارید. این مجوزها می‌تواند از کشوری به کشور دیگر یا حتی شهری به شهر دیگر متفاوت باشد. مهم است که با حوزه قضایی محلی خود مانند اتاق بازرگانی، وزارت بهداشت و دفتر وزارت وسایل نقلیه موتوری آشنا شوید. همچنین به مجوزهای بسیاری برای مشاغل رستوران نیاز خواهید داشت مثل مجوز کسب و کار، شماره شناسایی کارفرما، مجوز خدمات غذا، مجوز بهداشت کارمند، علاوه بر این به احتمال زیاد به مجوزهای کافه رستوران سیار هم نیاز دارید همانند مجوز مرکز غذای سیار، مجوز منطقه بندی و مجوز پارکینگ.

تأمین سرمایه لازم برای راه‌اندازی کافه سیار (برنامه‌ریزی بودجه)

طرح تجاری کسب و کار شما اولین قدم به سمت درخواست بودجه برای کافه رستوران سیار است. تأمین بودجه مورد نیازتان می‌تواند از طرق مختلفی حاصل شود: سرمایه‌گذاران شخصی مانند دوستان یا خانواده، سازمان‌های کمک به راه‌اندازی مشاغل کوچک، وام‌های مربوط به تجهیزات و برنامه‌های تأمین مالی و غیره.

انتخاب ماشین مناسب

با توجه به این که بیشترین بخش از بودجه شما به وسیله نقلیه حمل غذا اختصاص می‌یابد، مهم است وسیله‌ای را انتخاب کنید که به خوبی جوابگوی کسب و کار شما باشد. هنگام انتخاب وسیلهکه تبدیل به کافه سیار می‌شود، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. تصمیم‌گیری در مورد خرید یا اجاره وسیله نقلیه، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک وسیله نقلیه جدید یا دست دوم، انتخاب یک فروشنده معتبر ون‌های مواد غذایی، انتخاب مواردی که برای مشتری‌پسند سازی ون نیاز دارید. توجه کنید که از بیمه کردن کافه ون خود غافل نشوید.

تهیه و خرید تجهیزات آشپزخانه مناسب

حال با داشتن یک ون، گام بعدی این است که فضای خود را با تجهیزات تجهیز کنید. این موارد برای تولید محصولات شما و کارآمد نگه داشتن ون شما ضروری است؛ مانند تجهیزات پخت و پز، تجهیزات گرمایشی و نگهداری غذا، تجهیزات آماده‌سازی غذا، تجهیزات سرو غذا.

بررسی و انتخاب محل کار کافه سیار

قبل از شروع به راه‌اندازی رستوران سیار باید مطمئن شوید که ایده شما در برابر بازار موجود متمایز است. با تحقیق در شهر خود با موارد زیر شروع کنید:

  1. کسب و کار و مفاهیم موجود کافه ون‌ها
  2. انواع موجود رستوران‌ها و کسب و کارهای غذایی
  3. میانگین جمعیتی (جمعیت‌شناسی)
  4. فضایی که کافه ون‌ها می‌توانند توقف کنند و محصولات خود را بفروشند.
  5. زمان‌های پر تردد خیابان که رهگذران می‌توانند مشتری شما شوند.

نوع ون غذایی خود را برای جذب مشتری مشخص کنید

پس ازتحقیقات یکی از ون‌هایی را انتخاب کنید که سبک منحصر به فرد شما را با تقاضای جامعه ادغام کند. از آن جا می‌توانید نام و لوگویی را انتخاب کنید که به درستی قلب (مفهوم) کسب و کار شما را منعکس کند. نام و لوگوی شما باید ویژگی‌های زیادی داشته باشد؛ مانند: منحصر به فرد و به یادماندنی بودن، توصیفی باشد و جلب توجه کند، اهداف خود را به وضوح بیان کند بدون اینکه خیلی خاص باشد (بدون ایجاد محدودیت) تا امکان رشد و ارتقا برای کارتان فراهم باشد. یک مفهوم خوب فکر شده و یک لوگوی بصری جذاب می‌تواند تاثیر زیادی بر مشتریان و این که آیا آن‌ها خرید از کافه رستوران سیار شما را انتخاب می‌کنند یا نه داشته باشد.

طراحی کافه رستوران سیار

پیش از ورود به مقوله طراحی کافه رستوران سیار، شما باید ببینید قرار است چه چیزی را طراحی کنید. ون یا فلوکس واگن؟ شاید هم گزینه‌ای دیگر، به هر حال بسته به این که وسیله نقلیه شما چیست؟ طراحی آن نیز متفاوت خواهد بود. توجه کنید که کافه رستوران سیار شما برای این که خدمات قابل قبولی داشته باشند، معمولاً باید داخل یک اتومبیل نسبتاً بزرگ طراحی شوند. به همان اندازه که اتومبیل جادارتری را انتخاب کنید منوی شما نیز گسترده‌تر خواهد بود. هزینه اولیه برای تأمین خودرو شاید چندان زیاد نباشد اما شما که نمی‌خواهید کافه رستوران سیارتان را با همین شکل اتومبیل خشک و خالی راه بیندازید، کافه شما باید ظاهری زیبا و جالب داشته باشد تا مشتری جذب کند. این جا است که بحث طراحی اهمیت پیدا می‌کند.

هزینه‌های رنگ‌آمیزی و طراحی بدنه و داخل کافه‌های سیار را هم باید در کنار هزینه خرید اتومبیل در نظر گرفت. اگر قرار باشد در کافه سیار خود بایستید باید طراحی و اجرای سقف را هم در نظر بگیرید و آن را قالب‌گیری کنید. خبر خوب این که بیش‌تر ون‌های فولکس احتیاجی به انجام این کار ندارند. شما می‌توانید طراحی و تغییر آن‌ها را بدون این که کار چندان سختی انجام دهید به اتمام برسانید. اگر از گزینه‌ای که از میان اتومبیل‌ها انتخاب می‌کنید، کلاسیک و نوستالژیک باشد، پیشنهاد ما این است که به بدنه دست نزنید؛ زیرا این اتومبیل‌ها به خودی خود زیبایی خاصی دارند که نباید خرابش کرد. البته می‌توانید رنگ اتومبیل را برای جلب توجه بیش‌تر تغییر دهید.

چرا کافه رستوران سیار؟

فکر طراحی و راه‌اندازی رستوران سیار ممکن است به ذهن هر کسی برسد. واقعاً هم فکر خوبی است، اما زمانی که پای حساب و کتاب به میان می‌رسد شما متوجه می‌شوید که باید بودجه‌ای معادل خرید تجهیزات آشپزخانه و طراحی کافه کوچکتان داشته باشید؛ اما نگران نباشید خبر خوب این است که با وجود این همه کافه در سطح شهر که بیشترشان هم مکان ثابتی دارند، ایده بکر راه‌اندازی رستوران سیار می‌تواند با ساده‌ترین امکانات هم بگیرد و شما را موفق کند.

در واقع برنده رقابت در دنیای کافه‌داری کسی خواهد بود که ایده بهتری دارد، نه صرفاً بودجه پیش‌تر. به همین خاطر است که اگر روی طراحی کافه رستوران سیار خود وقت بگذارید و از ایده‌های کم خرج ولی جالب استفاده کنید، می‌توانید با حداقل بودجه نیز به موفقیت برسید. کافه‌های سیار به خاطر جدید بودنشان و امکان جا به جایی در سطح شهر برای مردم جالب‌تر هستند. عده‌ی زیادی حاضرند به جای نشستن در یک کافه ثابت وقت خود را در کنار یک کافه سیار بگذرانند. شاید صندلی‌های این کافه‌ها کم‌تر باشند یا حتی مشتری‌ها مجبور باشند ایستاده قهوه‌شان را بنوشند؛ اما حس و حالی که کافه سیارها دارند آن‌ها را از دیگر کافه‌ها متمایز می‌کند.

کلام آخر

راه‌اندازی کافه رستوران سیار یکی از جذاب‌ترین شکل کسب و کارهاست که البته با سختی‌های خود همراه است. به حتم شما فضای کاری خود را برای این کار در نظر گرفته‌اید. پس در جهت کسب سود باید خلاقیت بیشتری به خرج دهید تا به موفقیت در کار کافه رستوران سیار برسید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟