10 ویژگی یک جعبه پیتزا مناسب

ویژگی جعبه پیتزا

جعبه پیتزا یکی از مهم ترین تجهیزات مورد نیاز در همه فست فودها  است. جعبه پیتزا قبل از اینکه یک وسیله جهت جابجایی پیتزا باشد بیشتر یک بسته بندی هنرمندانه است که می تواند شما را در بازار رقابت متمایز از دیگران نماید. جعبه پیتزای مقوایی باید دارای ویژگی هایی باشد که در زمان تحویل پیتزا کیفیت پیتزا از دست نرود و به بیان ساده تر زمانی که مشتری درب جعبه را باز می کند نباید با یک پیتزای سرد یا بخار گرفته مواجه شود. از مهم ترین این ویژگی های می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1. جعبه پیتزا مقوایی باید در برابر پارگی مقاوم باشد

جایجایی پیتزا گاه در مسیر طولانی و در یک موتور انجام می گیرد. قالب بندی و استخوان بندی جعبه پیتزا باید به شکلی تولید شود که در زمان جابجایی و در اثر ضربه، شکل ظاهری جعبه آسیب نبیند. یک بسته بندی پیتزا باید از سه لایه تشکیل شود.

لایه اول: لایه بهداشتی و داخلی است که روی مقوا کشیده می شود و اطلاعات تولیدی کننده و تاریخ تولید، شماره های استاندارد، کدهای بهداشتی و گواهی نامه های مربوط روی آن درج شده است. این لایه بهداشتی اغلب پلاستیکی است.

لایه دوم: لایه میانی، لایه ای است که از مقوای بازیافتی تولید می شود و استحکام و دوام آن تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و مقاومت جعبه دارد.

لایه سوم: در نهایت لایه سوم که لایه بیرونی کارتون پیتزا است. بسته به درخواست شما می توان از سه مدل مقوا کرافت (کاغذ قهوه ای)، تحریر (کاغذ سفید)، گلاسه (کاغذ روغنی) یک گزینه مناسب را انتخاب نمود. بسته به جنس کاغذ نحوه چاپ و طرح روی جعبه پیتزا متفاوت خواهد بود. در میان این موارد استفاد از بسته بندی پیتزا کرافت با قیمت کمتر مقرون به صرفه تر است. اما استفاده از مقوای گلاسه از نظر بهداشتی بیشتر توصیه شده و همچنین ضخامت بیشتری دارد.

2. تولید شدن در شرایط بهداشتی

استفاده از بسته بندی پیتزا برای پیشگیری از ورود آلودگی به پیتزا طراحی می شود و از این رو باید به شکلی تولید شود که بتواند این وظیفه مهم را انجام دهد. زمانی که پیتزای گرم را داخل جعبه پیتزای مقوایی قرار می دهد امکان چسبیدن پیتزا به آن بسیار زیاد است. به همین دلیل جعبه باید در لایه داخلی از مواد و مقوای کاملا بهداشتی برخوردار باشد تا امکان ورود آلودگی به آن کاهش یابد.

3. حفظ گرمای پیتزا

یکی از مهمترین ویژگی های یک بسته بندی پیتزای مقوایی حفظ گرمای پیتزا است. یک پیتزای سرد شده نمی تواند رضایت مشتریانی که پیتزای بیرون بر سفارش داده اند را جلب کند و ممکن است تعداد مشتریان شما در کوتاه مدت کاسته شود. پس استفاده از جعبه پیتزایی که لایه های مقاومی دارند و امکان نگهداری گرما در آن وجود دارد می تواند به جلب رضایت مشتریان شما کمک کرده و آن ها را به فست فود شما وفادار نماید. در ضمن استفاده از مقوای مقاوم که در برابر بخار گرفتن مقاومت داشته باشد در تهیه جعبه پیتزا اهیمت دارد.

4. امکان خروج گرمای اضافی

در گذشته نه چندان دور برای حفظ گرمای پیتزا، بسته بندی  پیتزای کرافت هیچ منفذ خروجی نداشت. این موضوع باعث می شد که بخار پیتزا آن را نرم کرده و از تردی و کیفیت آن بکاهد. به همین دلیل تولیدکنندگان جعبه پیتزا تصمیم گرفتند با طراحی منافذ خروج هوا از بروز این مشکل پیشگیری کنند. در محصولات با کیفیت این منافذ به شکلی طراحی شده اند که خروج گرمای اضافه پیتزا را تضمین می کنند. همچنین باعث سرد شدن آن نخواهند شد. در مقاله ی چرا اطراف جعبه پیتزا سوراخ دارد بیشتر به این موضوع پرداخته ایم.

5. امکان انبار کردن در مکان محدود

یکی از مزایای جعبه های پیتزا امکان انبار کردن آن ها در یک فضای محدود است. کارتون پیتزای ایده آل این امکان را برای شما فراهم می کند که در یک زمان کوتاه بتوانید آن را سرهم کنید. اصولا جعبه های پیتزا به صورت ورقه ای به فروش می رسد و در محل تک تک آن ها سر هم بندی می شوند.

6. وجود علامت سبز سلامت

نشان سبز سلامت که توسط سازمان غذا و دارو صادر می شود نشان دهنده کیفیت بالا و بهداشتی بودن جعبه پیتزا دارد. درج آن روی جعبه پیتزا می تواند به مشتریان شما این اطمینان را بدهد که مجموعه شما مطابق با استانداردهای بهداشتی فعالیت دارد.

7. داشتن تناسب بین بزرگی پیتزا و کیفیت جعبه

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در زمان خرید بسته بندی پیتزا کرافت باید به آن توجه داشت وزن و اندازه پیتزا است. پیتزاهایی که وزن بالایی دارند و در واقع می توان گفت پیتزاهای آمریکایی باید در جعبه های با ضخامت بالا نگهداری شوند. حمل پیتزا برای مسافت طولانی نباید باعث پارگی جعبه شود. پیتزاهای ایتالیایی اما اصولا بسیار بزرگ پخته می شوند و از این رو بسته بندی پیتزای مقوایی باید به قدری بزرگ طراحی شود که بتواند آن را در خود جای دهد.

8. امکان چاپ با کیفیت روی بسته بندی

کارتون پیتزای مقوایی فرصت بسیار مناسبی برای تبلیغ و جلب نظر مشتریان است. استفاده از چاپ با کیفیت و یک طراحی جذاب برای لایه بیرونی جعبه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت مقوای استفاده شده در لایه بیرونی باید به شکلی باشد که صاحبان کسب و کار بتوانند ایده و طرح خود را با کیفیت مناسب به چاپ برسانند.

9. طراحی جذاب جعبه

همه ما بسته بندی  پیتزا را یک مکعب باریک می شناسیم اما فست فودهای بزرگ ایران و دنیا تلاش دارند با طراحی جذاب پیتزا و جعبه آن، خود را متمایز از دیگر فست فودها نشان دهند. نحوه خاص و باز و بسته شدن، تغییر شکل ظاهری از مکعب به دیگر اشکال و … از تفاوت هایی است که می توان در طراحی بسته بندی پیتزا در نظر گرفت. تاثیر بسته بندی بر نحوه انتخاب محصول توسط خریدار بسیار است. در نتیجه باید به کیفیت و طراحی آن توجه داشت.

10. مقاومت در برابر تغییر شکل پیتزا

یکی از مشکلات جابجایی پیتزا، در جعبه پیتزای مقوایی تغییر شکل پیتزا است. دایره ای شکل بودن پیتزا و قرار دادن آن در یک جعبه مربعی شکل فضای کافی برای جابجایی پیتزا حین حمل و نقل را فراهم می کند. اما اگر از جعبه های پیتزای شش ضلعی استفاده کنید امکان جابجایی پیتزا را به حداقل می رساند.

شاید این را هم دوست داشته باشید: چرا اطراف جعبه پیتزا سوراخ دارد؟

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟