20 ایده برای طراحی بسته‌بندی خلاقانه

طراحی بسته‌بندی

طراحی بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی است که در بالا رفتن فروش نقش مؤثری دارد. بسته‌بندی موفق می‌تواند نمایانگر برند محصول بوده و در شناسایی آن به مشتری کمک زیادی نماید؛ اما در این میان ایده بسته‌بندی و اعمال خلاقیت در آن بسیار مهم است؛ زیرا می‌تواند در سبقت گرفتن از رقبا مؤثر بوده و باعث جلب رضایت مشتری گردد، هرچه بسته‌بندی خلاقانه‌تر باشد و از ایده و نوآوری در آن بهره گرفته شده باشد، تأثیر مثبتی روی مخاطب گذاشته و ارتباط با مشتری را راحت‌تر می‌کند. اولین چیزی که مشتری می‌بیند، نوع بسته‌بندی است و بعد از آن کیفیت محصول ارزش پیدا می‌کند. چه بسا بسیاری از محصولات با کیفیت، به دلیل عدم دقت و خلاقیت لازم در بسته‌بندی ارزش خود را از دست داده‌اند؛ بنابراین می‌توان گفت بسته‌بندی همان قدر که در پیشرفت کسب و کار مؤثر است، می‌تواند قاتل برند نیز باشد.

چگونه طراحی خلاقانه داشته باشیم؟

راه‌های زیادی است که بتوان به شیوه خلاقانه، محصول را بسته‌بندی و عرضه نمود. در طراحی بسته‌بندی می‌توان از ایده‌های مختلفی کمک گرفت و ذهن را برای نوآوری‌های جدیدتر باز نمود. در این قسمت به بررسی ایده‌های بسته‌بندی خلاقانه پرداخته و نمونه‌هایی از محصولاتی که با این ایده بسته‌بندی، به موفقیت رسیده‌اند را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. پس با ما همراه باشید. برای داشتن طراحی خلاقانه بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

استفاده از خود محصول

برای شناسایی مواد اولیه بکار رفته و … می‌توانید از خود محصول کمک بگیرید. مثلاً برای طراحی بسته‌بندی عسل، می‌توانید از طرح‌هایی کمک بگیرید که شکل زنبور عسل و یا کندو و … را نمایش دهد. یا برای بسته‌بندی انواع ادویه‌ها می‌توانید اشکالی از دانه‌های هر کدام را برای نمایش استفاده نمایید. برای طراحی بسته‌بندی لوازم بهداشتی می‌توان از مواد اولیه خود محصول استفاده کرد، مانند مواردی که برای بسته‌بندی مواد شوینده از شکل نخ کاموا و یا تاروپود لباس استفاده می‌شود.

کمک گرفتن از شعارها

استفاده از شعارهای انگیزشی و یا تگ لاین‌هایی که در ذهن مخاطب بماند، در طراحی بسته‌بندی مهم است. هرچند برخی شعارها نیز ممکن است برخلاف تصور، بر روی بسته‌بندی درج گردد؛ مانند شعارهایی که بر روی سیگار یا انواع دخانیات استفاده می‌شود که سلامتی بدن را تهدید می‌کند. هرچه شعارها و تگ لاین‌ها کوتاه و مختصر باشد، ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب دارد. ممکن است حتی برخی از این شعارها برای ماندگار شدن، زمان زیادی را نیاز داشته باشد. ولی اگر بتوانید از خلاقیت بیشتری کمک بگیرید، این راه کوتاه‌تر می‌شود. در برخی موارد نیز بسته‌بندی به صورت شخصی و برای افراد خاصی انجام می‌شود. در این صورت بهتر است با نوشته‌های مختلف و مختص خود، طراحی بسته‌بندی خود را شخصی‌سازی نمایید. در این موارد معمولاً مخاطب بسیار راحت‌تر عمل می‌کند، ولی باید سعی کنید نبوغ و خلاقیت را در نوشته‌های خود نیز به کار بگیرید.

سادگی در طراحی

برخلاف تصور عمومی که پیچیدگی و ابهام در طراحی باعث جذب مشتری می‌گردد، برای بسیاری از مشتریان سادگی در طراحی بسته‌بندی جذاب‌تر است. حتی برخی برندهای معتبر مانند اپل نیز از این ایده بسته‌بندی کمک گرفته و محصولات خود را به ساده‌ترین شکل و در عین حال جذاب‌ترین حالت به مشتریان معرفی می‌کنند.

تولید داستان‌هایی برای محصولات

می‌توانید برای بسته‌بندی خود از داستان‌های فانتزی یا واقعی کمک بگیرید. مثلاً روی بسته‌بندی با کمک اشکال، فرایند تولید محصول را شرح دهید. ممکن است برخی از این داستان‌ها فانتزی و زاییده ذهن طراح باشد، ولی نقش مهمی در درگیر کردن ذهن مخاطب نیز دارد. برخی نیز واقعی هستند و این فرایندها را به صورت کامل نشان می‌دهند. این ایده بسته‌بندی بخصوص در مورد محصولات و کالاهایی که برای کودکان ساخته می‌شوند، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. زمانی که طراحی بسته‌بندی به صورت شخصی است، می‌توانید داستان‌های خود را به صورت واقعی یا فانتزی به تصویر کشیده و بر روی بسته‌بندی حک نمایید. در این صورت ایده بسته‌بندی بسیار خلاقانه است و کاملاً با تمامی مواردی که تا به حال دیده‌اید، متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود.

استفاده از اشکال هندسی

شکل بسته‌بندی روتین را عوض کنید و کمتر از اشکال هندسی مربع و مستطیل برای طراحی بسته‌بندی خود استفاده نمایید. اشکال هندسی دیگر می‌توانند در جلب نظر مخاطب تأثیر زیادی بگذارند. بسته‌بندی‌های سه بعدی امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. بهتر است با طراح خود در این مورد مشورت نموده و سعی کنید این ایده‌ها را پیاده نمایید. در صورتی که رنگ‌های متنوعی برای محصول خود دارید، می‌توانید از شکل پازل و جورچین‌ها نیز کمک بگیرید. رنگ‌های متنوعی را در کنار هم قرار دهید و شکل کالا را روی بسته‌بندی نمایش دهید.

کمک گرفتن از رنگ‌ها

رنگ یکی از عناصر مهم در طراحی بسته‌بندی است. هرچه بیشتر در طراحی از رنگ‌های مناسب استفاده شود، ارتباط بهتری با مشتریان برقرار خواهد کرد. البته رنگ باید تناسب لازم را با نوع محصول داشته باشد. همچنین بهتر است کمتر از رنگ‌های شلوغ استفاده نمایید؛ زیرا تأثیر خوبی در ذهن مخاطب نمی‌گذارد و از نظر بصری جلوه خوبی ندارد. به عنوان مثال می‌توانید از جعبه‌های ساده برای بسته‌بندی استفاده نموده و سپس با کمک آبرنگ، طراحی و خلاقیت خود را پیاده نمایید. یا اینکه برای بسته‌بندی انواع میوه‌ها، از رنگ خود میوه استفاده نمایید تا مشتری بدون اینکه نیازی به بررسی محتوی بسته‌بندی داشته باشد، از روی ظاهر پک بتواند نوع کالای دلخواه را انتخاب نماید.

انتخاب پک بسته‌بندی

یکی دیگر از انواع ایده بسته‌بندی، خلاقیت‌هایی است که بر روی انتخاب پک بسته‌بندی می‌توانید اعمال نمایید. بهتر است در انتخاب پک دقت زیادی نمایید و سعی کنید تا با توجه به نوع محصول، آن را طراحی نمایید. در این زمینه می‌توان از پک‌های بدون دسته، دسته‌دار و … با اشکال هندسی مختلف از استوانه‌ای گرفته تا مربعی و ساده و نیز متریال متنوع استفاده نمایید. به عنوان مثال برخی از کالاها مانند کفش دارای بند هستند، می‌توانید به‌جای بند پک بسته‌بندی از بندهای خود کفش و طراحی مدل کفش بر روی بسته‌بندی استفاده نمایید. این ایده هم خلاقانه است و هم در معرفی محصول به مخاطبین کمک می‌کند.

دقت در نوع بسته‌بندی

بسته‌بندی کالاها و محصولات با همدیگر تفاوت دارد. از انواع مختلف بسته‌بندی مانند بسته‌بندی کشویی، کتابی، کیسه‌ای و … می‌توان برای این منظور استفاده نمود. مهم این است که هم بتوان به راحتی از محصول داخل بسته‌بندی استفاده نمود و دسترسی به آن آسان باشد، هم متناسب با کالایی باشد که در داخل بسته‌بندی قرار گرفته است.

به عنوان مثال بسته‌بندی کشویی برای انواع میوه‌های خشک به صورت مجزا از هم ایده جالبی است. در صورتی که این ایده بسته‌بندی برای انواع ادویه‌ها مناسب نبوده و به دلیل ریز بودن آن‌ها باعث اتلاف و از دست رفتن بخش زیادی از آن‌ها می‌شود. بسته‌بندی کیسه‌ای را برای انواع مختلف آجیل‌ها، تنقلات و مواد جامد استفاده نمود. برخی بسته‌بندی‌ها فانتزی هستند مانند آن‌هایی که برای قرار دادن انواع شکلات، خوراکی‌های خاص و … کاربرد دارند. در نهایت باید گفت استفاده از نوع بسته‌بندی باید متناسب با نوع کالایی باشد که در داخل آن قرار می‌گیرد.

استفاده از طبیعت

برای بالا بردن خلاقیت می‌توانید از طبیعت نیز کمک بگیرید. به عنوان مثال برای تبلیغ و بسته‌بندی چای تی‌بگ می‌توانید از شکل ماهی استفاده نموده و بسته چای را به این صورت طراحی نمایید؛ یا اینکه برای بسته‌بندی عسل می‌توانید بجای بسته‌بندی ساده و شیشه‌ای، از شکل کندو کمک گرفته و آن را نمایش دهید.

کلام آخر

طراحی بسته‌بندی یکی از روش‌های بسیار مهم و در عین حال کاربردی برای شناساندن محصولات، تبلیغ، بازاریابی و در نهایت بالا بردن آمار فروش است. هرچه ایده‌ بسته‌بندی خلاقانه باشد، در ایجاد ارتباط بهتر با مخاطب موفق‌تر عمل می‌کند؛ بنابراین بایستی تمام جوانب را در پیاده نمودن ایده بسته‌بندی مورد توجه قرار داد. هرچه طراحی بتواند ارتباط بصری بهتری با مشتری برقرار نموده و خلاقانه باشد، موفق‌تر عمل کرده و از رقبا در زمینه فروش پیشی خواهد گرفت؛ زیرا اولین برخورد مشتری با نوع بسته‌بندی است و اگر نتوان طراحی مورد نظر را روی بسته‌بندی پیاده نمود، ممکن است نتوان تا مدت‌ها اعتماد مشتری را جلب کرد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله اصول طراحی بسته بندی را مطالعه نمایید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟