3 فکت مهم در انتخاب بسته‌بندی

انتخاب بسته‌بندی

انتخاب بسته‌بندی مناسب تأثیر زیادی در فرش محصولات و جذب مشتری دارد. زیرا اولین برخورد بصری هر فرد با محصول، بسته‌بندی آن است. هرچه این بسته‌بندی دقیق‌تر و اصولی‌تر باشد تأثیر زیادی در انتخاب شدن توسط مشتری دارد. انواع شکل‌ها، تصاویر، رنگ‌ها، طرح‌های مختلف می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشند. ولی این به این معنی نیست که می‌توان از همه این‌ها در کنار هم استفاده کرد و باعث جذابیت بیشتر بسته‌بندی می‌شود.راهنمای انتخاب بسته‌بندی مناسب باید به گونه‌ای باشد که در عین سادگی، به صورت اصولی و توجه به نیاز بازار بتواند تمامی خواسته‌های مشتری را برآورده نماید. از طرفی بسته‌بندی موفق باید بتواند نقش حفاظتی و مراقبت‌کننده از محصول را داشته و آن را در برابر آسیب، ضربه، فشار، رطوبت و … ایمن نگه دارد. توجه به نکات مهم برای انتخاب بسته‌بندی کمک زیادی در پیشبرد کار خواهد داشت.

راهنمای انتخاب بسته‌بندی مناسب

انتخاب بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که بعد از کیفیت محصول و در مواردی پیش از این موضوع مورد توجه قرار می‌گیرد. در این قسمت از مقاله راهنمای انتخاب بسته‌بندی مناسب، اصولی که باید به آن توجه شود را یادآوری و به بررسی موارد مهم برای انتخاب بسته‌بندی می‌پردازیم. این موارد عبارت‌اند از:

خلاقیت و ابتکار در بسته‌بندی

یکی از نکات مهم برای انتخاب بسته‌بندی، خلاقیت و ابتکاری است که در آن به کار رفته است. امروزه تعدد طرح‌های خلاقانه بسیار بالا است و طبیعتاً موسسه یا کارخانه‌ای می‌تواند موفق‌تر باشد که طرح ناب‌تری را در بسته‌بندی‌های خود لحاظ کند. حتی می‌توانید روی بسته‌بندی از مواردی کمک بگیرید که جنبه سرگرمی نیز داشته باشد مانند جدول سودوکو یا اینکه جوایزی را برای جمع‌آوری قطعات مختلف آن در نظر بگیرید. در کل باید کاری کرد که توجه مشتریان جلب شود و در این مورد به گروه سنی که با آن در ارتباط هستید نیز باید توجه نمایید.

انتخاب رنگ، قلم و زبان مناسب برای روی بسته‌بندی

رنگی که برای انتخاب بسته‌بندی مورد نظر قرار می‌گیرد، باید حرفه‌ای باشد. سعی کنید تا متناسب با جنس و محصول از کنتراست مناسب کمک بگیرید. همچنین متنی که روی بسته‌بندی نوشته شده، باید دقیق و خوانا باشد و باید همه افرادی که با محصول سر و کار دارند را مورد نظر قرار داده تا امکان خواندن برای همه فراهم گردد. به‌خصوص برچسب‌هایی که معمولاً روی بسته‌بندی‌ها درج می‌گردد. از جمله تاریخ تولید و انقضا، مشخصات محصول، اطلاعاتی که اغلب مردم به آن نیاز دارند و برایشان مهم است. هرچه این اطلاعات کامل‌تر باشد و از رنگ مشخصی برای نوشتن و برچسب روی بسته‌بندی استفاده شود، باعث جلب رضایت مشتری و بیشتر شدن آن‌ها می‌گردد.

زبانی که برای معرفی محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد، نباید سخت و غیر قابل فهم باشد. یکی از نکات مهم بسته‌بندی، ایجاد ارتباط مناسب با انواع مصرف‌کنندگان از هر سطحی است. بنابراین نباید تنها به قشر خاصی توجه شود. به هیچ عنوان نباید اشکال تایپی و یا دستور املای غلط بر روی بسته‌بندی درج گردد، زیرا باعث از دست رفتن اعتماد مشتریان خواهد شد.

استفاده از اشکال و تصاویر

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب بسته‌بندی باید مورد نظر قرار گیرد، استفاده از اشکال و تصویر مرتبط با محصول بر روی بسته‌بندی است. باید این اشکال و یا تصاویر به حدی ناب نتخاب شوند که در آینده حتی به عنوان برند و نشانگر محصولات یک شرکت معرفی شوند. اگر قصد دارید تا شکل محصول نیز بر روی بسته‌بندی نشان داده شود، باید تصویر واقعی باشد تا اعتماد مشتری را جلب نماید.

نوع بسته‌بندی

یکی دیگر از مواردی که در مورد اهمیت بسته‌بندی باید مدنظر قرار گیرد، کاربری آسان از بسته‌بندی و باز کردن راحت آن است. بسته‌بندی‌هایی را انتخاب کنید که بتوان به راحتی آن را حمل کرد و حجم زیادی نداشته باشد. همچنین به راحتی بتوان آن را باز کرد و در استفاده از آن دچار مشکل و سردرگمی نشد. البته این موارد در بسته‌بندی همه محصولات و گروه‌های سنی مختلف باید مورد توجه قرار گیرد. عدم پیچیدگی و سادگی در نوع بسته‌بندی باعث اثرگذاری بیشتر می‌شود. همچنین مشتریان با محصولات ارتباط بیشتری می‌گیرند.

نکات مهم برای انتخاب بسته‌بندی مناسب

انتخاب بسته‌بندی مناسب باید با توجه به نکات زیر انجام گیرد. این نکات مهم بسته‌بندی باعث می‌شوند تا بتوان انتخاب درست‌تر و دقیق‌تری داشت و در بازار هدف موفق‌تر عمل کرد. این موارد عبارت‌اند از:

  • تناسب بسته‌بندی با نوع محصولی که عرضه می‌شود
  • استفاده از طراحی‌ها و رنگ‌بندی‌های مناسب و جذاب برای بسته‌بندی
  • بسته‌بندی باید به گونه‌ای طراحی شود تا همه مشخصات محصول و نوع آن را به درستی مشخص نماید
  • در مورد محصولاتی که موارد بهداشتی در آن‌ها بسیار مهم است، باید این اصول رعایت شود
  • بهترین سایز و همچنین بهترین متریال مناسب برای بسته‌بندی محصول

توجه به کیفیت انتخاب چاپ

توجه به این نکات و راهنمای انتخاب بسته‌بندی مناسب باعث می‌شود تا ارتباط بهتر و مؤثرتری با مشتریان بازار هدف برقرار نمایید. نکته مهم دیگر بالا بردن کیفیت محصولات است. زیرا برای مشتری که دفعه اول به لطف قوه دیداری، محصول را انتخاب نموده در دفعه بعدی کیفیت محصول است که باعث انتخاب مجدد می‌گردد. بنابراین بهتر است در کنار این موارد به بالا رفتن کیفیت محصولات ارائه شده برای جلب مشتریان ثابت و دائمی تمرکز نمود.

کلام آخر

در انتخاب بسته‌بندی محصول باید نکاتی را رعایت نمود تا بتوان در بازار هدف موفق‌تر عمل نمود و نظر مشتریان را به خود جلب کرد. نکات مهم برای انتخاب بسته‌بندی شامل مواردی مانند سادگی و در عین حال جذابیت در بسته‌بندی، انتخاب طرح‌ها و اشکال متنوع و منحصر به فرد برای برندسازی محصول، انتخاب زبان، قلم و رنگ متناسب با محصول برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان، انتخاب بهترین سایز و مواد اولیه برای نوع بسته‌بندی محصول و … می‌باشند. رعایت این نکات باعث می‌شود تا بتوان در بازار، قوه بصری مشتریان را تحریک کرده و در عین حال با بالا بردن کیفیت محصول نیز اعتماد آن را به خود جلب نمود. مطالعه راهنمای بسته‌بندی مناسب و عمل کردن به مواردی که گفته شد باعث بالا رفتن سطح فروش محصول می‌شود و غیر از بازارهای داخلی می‌توان بر روی بازارهای خارجی نیز تمرکز نمود.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟