5 روش بازاریابی کسب و کار برای رستوران شما

روش بازاریابی کسب و کار

اگر اقتصاد بررسی چگونگی رفع نیازها با استفاده از منابع محدود باشد مدیریت مجموعه‌ای از مهارت‌ها و دانسته‌ها برای استفاده بهینه از منابع محدود موجود خواهد بود و بازاریابی علم تشخیص نیاز و رفع آن‌ها از طریق تبادل منابع است. در دنیای امروز دگرگونی‌هایی بسیار زیاد همراه با گسترش رقابت در زمینه‌های متنوع به ویژه در بازارها مشاهده می‌شود. در این راستا همه کسب و کارها باید تلاش کنند تا بازارگرایی، بازارشناسی، بازارگردی و بازاریابی سهم بازار مناسبی برای خود به دست آورند و با عرضه محصولی خوب با قیمتی مناسب و به‌کارگیری روش‌های مطلوب توزیع، استفاده از تبلیغات آگاه‌کننده و شناسایی رقبا فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی سهم بازار خود را افزایش دهند و با خلاقیت، ابتکار و تطبیق منابع با نیازها و خواسته‌های مشتریان داخلی و خارجی علاوه بر افزایش سهم بازار، مشتریان خود را نیز حفظ می‌نمایند.

اهمیت بازاریابی در کسب و کار برای هر نوع حرکت آگاهانه و هدفمند در بازار امروز ضرورت دارد. بازاری که دیگر نه مرز می‌شناسد و نه مشتری خاصی (جهانی ‌شدن) بازار پدیده‌ای است که به تدریج چهره خود را نمایان می‌سازد. در این زمان استفاده از روش‌های بازاریابی مورد توجه قرار می‌گیرد. بررسی‌ها نشان داده است که ناموفق بودن شرکت‌ها از ناتوانی آن‌ها در بهره‌گیری از فنون بازاریابی نشات گرفته است.

اهمیت بازاریابی کسب و کار

فرآیندی که به وسیله آن می‌توان محصول یا خدمت ارائه شده را به مشتریان معرفی و تبلیغ نمود را بازاریابی کسب و کار می‌گویند که در همه زمینه‌های تبلیغات، روابط عمومی، افزایش رضایت مشتری و فروش، به کسب و کار کمک می‌کند. زمانی که به وسیله بازاریابی در معرض دید قرار گیرد و به مردم معرفی شود، احتمال بیشتری وجود دارد که برای کسب و کار مورد نظر مشتری وجود داشته باشد. با انجام یک بازاریابی قوی و درست می‌توان به اهداف مورد نظر کسب و کار نزدیک شده و حتی در آغاز کار فروش خود را افزایش داد. خیلی از مشتریان کالا و خدمات از راه تبلیغات و مشاهده محصولات اقدام به خرید می‌کنند. می‌توان گفت که تمام مردم دنیا روزانه شاهد تبلیغات سنتی و مدرن هستند که بیشتر سعی می‌کنند آن‌ها را به خاطر بسپارند تا این که در آینده اقدام به خرید نمایند.

در این صورت هر کسب و کاری می‌تواند با افزایش آگاهی از طریق بازاریابی یک ساختار دقیق و بزرگ را برای خود ایجاد نماید که بتواند مشتریان بالقوه خود را شناسایی کند. شناسایی و کشف معیارهای موفقیت در زمینه بازاریابی مورد نظر می‌تواند سودآوری و توسعه کسب و کار بسیار مفید واقع گردد. درک این موضوع می‌تواند کسب و کار را به سمت بررسی دقیق و تصمیم‌گیری درست هدایت نماید.

روش‌های بازاریابی کسب و کار

استراتژی یا روش‌های بازاریابی توسط شرکت‌های مختلف برای همکاری با مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آگاهی از ویژگی‌های و مزایای محصولات شرکت از شیوه‌های بازاریابی استفاده می‌شود و آموزش‌های بازاریابی به فروشنده‌ها داده می‌شود. آموزش‌های بازاریابی کسب و کار اساساً بر تشویق افراد برای خرید محصولات شرکت و خدمات خاص متمرکز شده است.

بازاریابی معاملاتی از روش‌های بازاریابی:

برای یک کسب و کار فروش مهم‌ترین کار است؛ حتی برای بزرگ‌ترین خرده‌فروشان، فروش همیشه سخت است مخصوصاً زمانی که اهداف بالایی وجود داشته باشد. با این استراتژی‌های جدید، فروش به آن اندازه دشوار نیست. در بازاریابی معاملاتی، خرده‌فروشان مشتریان را به خرید کوپن‌های خرید (برگه‌های تخفیف) و رویدادهای بزرگ تشویق می‌کنند که در مجموع شانس فروش محصول را افزایش می‌دهد و به مخاطبان انگیزه و هدف می‌دهد تا محصولات ارتقا یافته و با کیفیت را خریداری کنند.

بازاریابی الکترونیکی از روش‌های بازاریابی:

بازاریابی الکترونیکی یکی از روش‌ها است که از طریق تکنولوژی مدرن مانند اینترنت و تلفن همراه صورت می‌گیرد. اهمیت بازاریابی کسب و کار الکترونیکی در دوره گذشته در نتیجه افزایش تعداد کاربران اینترنت افزایش پیدا کرده است. در پایان سال 2011 تعداد کاربران اینترنتی در کشورهای عربی به 1/4 میلیون کاربر، رسیده است. اینترنت به محبوب‌ترین راه برای پیدا کردن اطلاعات یا جستجو برای یک محصول تبدیل شده است. روش‌های زیادی در بازاریابی در کسب و کار وجود دارد. بهتر است که صاحبان کسب و کار انواع و اقسام فنون بازاریابی الکترونیکی را انتخاب کنند.

انواع روش‌های بازاریابی الکترونیکی:

بازاریابی از طریق ایمیل:

استفاده از ایمیل یکی از اولین روش‌های بازاریابی الکترونیکی است. ایمیل یکی از بهترین فنون بازاریابی الکترونیکی است که به دلیل هزینه پایین آن هدف قرار دادن محصول، سادگی استفاده و افزایش بازده سرمایه‌گذاری برای صاحبان کسب و کار اهمیت ویژه‌ای دارد.

بهینه‌سازی موتور جستجو:

بهینه‌سازی موتور جستجو به منظور بازاریابی کسب و کار هنر افزایش بازدید وب سایت شما است. به طوری که در اولین نتیجه موتورهای جستجو مانند موتورهای جستجوی گوگل محصول شما نمایان شود. این کار با هدف قرار دادن کلمات کلیدی در وب سایت شما را مشاهده کنند و نتایج بالایی در زمینه فروش حاصل شما خواهد شد.

بازاریابی از طریق تبلیغات:

تبلیغاتی که در وب سایت‌ها انجام می‌شوند برای افزایش فروش بسیار مهم هستند. آگهی‌هایی که در موتورهای جستجو ظاهر می‌شوند یکی از بهترین تبلیغات الکترونیکی می‌باشند. آن‌ها در کنار نتایج جستجو یا بالاتر از آن ظاهر می‌شوند. آگهی‌های تبلیغ شده بستگی به کلمات کلیدی دارند که شما برای کمک به تبلیغ در موتورهای جستجو از آن‌ها استفاده می‌کنید.

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی:

بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی نوعی ارتباط مستقیم با مشتریان به منظور برجسته‌سازی ارزش محصولات و خدمات شرکت، افزایش شهرت شرکت و گسترش محصولاتتان در چندین کانال رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک، گوگل پلاس، یوتیوب، لینکدین و اینستاگرام می‌باشد. این بازاریابی بسیار قدرتمند است. مشتریان می‌توانند از این طریق برند تجاری شما را بشناسند. در صورتی که تاکنون اقدام به تشکیل صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی نگرفته‌اید، فرصت فوق‌العاده‌ای را از دست داده‌اید.

بازاریابی از طریق ساخت ویدئوهای آموزشی

یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی، ساخت برنامه‌های ویدیویی است. به مردم از طریق ساخت ویدیوهای آموزشی چیزهای مفیدی در مورد محصولاتتان یاد بدهید. از طریق این کار به فروش و ارائه محصول خود ادامه دهید. برنامه‌های آموزشی گام‌به‌گام همه الهام‌بخش هستند. هرچه در این زمینه بهتر باشید و هر چه ارزش بیشتری برای محصولتان ایجاد کنید سریع‌تر می‌توانید دید خود را و در نتیجه فروش خود را افزایش دهید. امروزه یوتیوب دومین موتور جستجوی گوگل در جهان است. هر وقت کسی می‌خواهد چیزی را به صورت بصری یاد بگیرد، عنوان آن را در یوتیوب جستجو می‌کند. شما این کار را می‌توانید بارها و بارها انجام دهید. پس فقط از خودتان بپرسید چه چیزی می‌توانید در بازاریابی کسب و کار خود آموزش دهید که به مصرف‌کنندگان کمک کند محصول شما را بشناسند.

بازاریابی رابطه‌ای از روش‌های بازاریابی:

بسیاری از شرکت‌ها بر ایجاد روابط با مشتریان خود به جای تلاش برای فروش محصول تمرکز می‌کنند. بازاریابی رابطه‌ای یکی از روش‌های بازاریابی کسب و کار است که در آن مشتریانی که برند شما را بیشتر دوست دارند پول بیشتری برای خرید برند شما خواهند پرداخت. شایان ذکر است که مشتریانی که از تمامی کانال‌های خرید خود استفاده می‌کنند (فروشگاه، وب، موبایل و غیره) تا شش برابر بیشتر از مشتریان متوسط خرید می‌کنند.

کلام آخر

در این مقاله اهمیت بازاریابی در کسب و کار را و انواع روش‌های آن را آموختیم.  بازاریابی در کسب و کار ممکن است کاملاً نوآورانه باشند و یا قبلاً تست شده باشند، اما در هر صورت باعث فروش می‌شوند. استراتژی‌ها یا روش‌های بازاریابی مؤثر به موفقیت در رقابت کمک می‌کنند.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟