5 روش کاهش هزینه بسته‌بندی با حفظ کیفیت بسته‌بندی

The-method-of-reducing-the-cost-of-packaging

بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین روش‌های برای حفظ امنیت کالاها در کنار کیفیت آن‌ها است. کاهش هزینه بسته‌بندی نیز یکی از مواردی است که در این زمینه به آن توجه می‌شود، زیرا در بسته‌بندی‌های عمده، می‌توان با کاهش این هزینه‌ها کمک بزرگی به فروشنده و یا عرضه‌کننده کالا نمود. هرچند در بسته‌بندی‌های جزئی نیز می‌توان با کمک روش‌هایی، هزینه تمام شده را کاهش داد؛ ولی نکته مهم این است که بتوان در کنار این صرفه اقتصادی، کیفیت محصول را حفظ نمود، در این صورت این روش سودمند است. در غیر این صورت نه‌تنها محصول آسیب جدی می‌بیند، بلکه باعث از دست رفتن مشتری نیز می‌شود و این به ضرر فروشنده است؛ بنابراین باید راهی پیدا کرد تا بتوان همسو با اینکه هزینه بسته‌بندی کاهش پیدا می‌کند، کیفیت محصول نیز حفظ شود.

چگونه بسته‌بندی به صرفه‌ای داشته باشیم؟

بسته‌بندی به‌صرفه به هر قیمتی را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا در برخی مواقع ممکن است توجه بیش از حد به این موضوع، باعث نادیده گرفتن مواردی مانند شکل، زیبایی، منحصر به فرد بودن و مهم‌تر از همه کیفیت بسته‌بندی می‌گردد. همان‌طور که می‌دانید هرچقدر که بسته‌بندی شکیل، زیبا، خلاقانه و … باشد ولی نتواند کیفیت محصول را تضمین نماید موفق نخواهد بود. بلکه از ویژگی‌های بسته‌بندی موفق پرداختن به تمامی این اصول در کنار پایین آوردن قیمت بسته‌بندی و در عین حال حفظ ویژگی‌های محصولات است. روش‌های زیادی نیز برای رسیدن به این هدف وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

روش‌های کاهش هزینه بسته‌بندی

هزینه بسته‌بندی موفق تابع موارد و فاکتورهای زیادی است که ممکن است بسیار جزئی هم باشند، ولی در بسته‌بندی‌های عمده نقش مهمی را بازی می‌کنند. این موارد عبارت‌اند از جنس بسته‌بندی، ظاهر بسته‌بندی، زمانی که برای این کار صرف می‌شود، ویژگی‌های مراکزی که این کار را انجام می‌دهند و … که هر کدام به صورت مشخص می‌توانند باعث کاهش هزینه بسته‌بندی شوند. در این قسمت به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم:

کاهش زمان بسته‌بندی

کاهش هزینه بسته‌بندی به زمان این کار بستگی زیادی دارد. هرچه بتوان این زمان را کمتر کرد، هزینه بسته‌بندی نیز کاهش چشمگیری پیدا می‌کند؛ زیرا می‌توان در زمان کمتری، تعداد بیشتری بسته‌بندی انجام داد. از طرفی نیروی کاری که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند، کمتر بوده و یا زمان کمتری را به کار مشغول هستند. این موارد در کنار هم باعث کاهش هزینه‌ها برای فروشنده و یا ارائه‌دهنده خدمت و کالا می‌شود. راهکارهای مختلفی نیز برای رسیدن به این هدف وجود دارد که یکی از آن‌ها سیستمی کردن بسته‌بندی محصول و استفاده از اتوماسیون برای این کار است.

با این راهکار نه تنها دقت بسته بنید بالاتر می‌رود، بلکه هزینه‌ها نیز به مراتب کاهش پیدا می‌کند. البته نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که با سیستمی کردن این فرایند، احتمال اینکه بتوان کیفیت کالا را مورد بررسی بیشتری قرار داد، از بین می‌رود. مگر اینکه سیستم‌های منحصر به فرد و پیشرفته‌ای مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

جنس بسته‌بندی

جنس موادی که در بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در قیمت بسته‌بندی بسیار مهم است. البته نمی‌توان گفت به خاطر اینکه در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود، از جنس غیر قابل اطمینانی استفاده نمایید؛ زیرا هر محصول برای بسته‌بندی موفق نیاز به این دارد که از متریال خوبی برای بسته‌بندی استفاده شود تا مانع از رسیدن آسیب به آن شود؛ ولی با راهکارهایی می‌توان با هدف حفظ کیفیت محصول از موارد مشابه با قیمت کمتر اقدام به این کار نمود.

البته کیفیت مواد بکار رفته در بسته‌بندی بسیار مهم است و اگر صرفاً برای موارد جزئی و یا تبلیغ محصولات خود تمایل به استفاده از روی بسته‌بندی و چاپ لوگو یا برند و یا مواردی از این قبیل دارید، بهتر است کیفیت بالا هرچند گران‌تر را انتخاب کنید. در غیر این صورت و در زمانی که مشتریان خود را دارید و محصولاتتان با بسته‌بندی معرفی نمی‌شوند، می‌توانید از جنس مواد اولیه با قیمت پایین‌تر و طبعاً کیفیت کمتر نیز استفاده نمایید. مثلاً برای بسته‌بندی میوه‌ها می‌تواند بجای استفاده از جعبه‌ها و یا مواردی از این قبیل که قیمت بیشتری دارند، از بسته‌بندی‌های کارتونی کمک بگیرید. در این صورت هم کیفیت محصول حفظ می‌شود و آسیبی به میوه‌ها وارد نمی‌شود و هم قیمت کمتری را پرداخت می‌نمایید.

نکته دیگری که در انتخاب جنس بسته‌بندی باید به آن توجه شود، قابل بازیافت بودن آن است. سعی کنید از متریالی استفاده کنید که سازگار با محیط‌ زیست بوده و بتوان آن را بازیافت نمود. در این صورت آسیبی به طبیعت نیز وارد نمی‌شود و این نکته بسیار پراهمیتی است.

انتخاب شرکت یا موسسه

در زمینه بسته‌بندی شرکت‌ها و مؤسسات زیادی فعالیت می‌کنند و هر کدام قیمت‌های مختلفی را برای این منظور پیشنهاد می‌دهند؛ بنابراین برای کاهش قیمت بسته‌بندی می‌توان با بررسی شرکت‌های فعال در این زمینه، بهترین و منصف‌ترین آن‌ها را انتخاب نمود. البته نباید به همه این مراکز اعتماد کرد و به بهای پرداخت هزینه کمتر، محصول خود را به آن‌ها سپرد. بهتر است تحقیقات لازم را در این خصوص انجام و با آگاهی بیشتری نسبت به این کار اقدام نمایید. در صورت اطمینان از شرکت می‌توانید به صورت عمده نیز بسته‌بندی‌های خود را انجام دهید تا از تخفیف بیشتری در این خصوص بهره‌مند شوید.

توجه به نوع بسته‌بندی

نوع و روش بسته‌بندی محصولات تأثیر بسیار زیادی در بسته‌بندی به صرفه و کاهش هزینه‌های این بخش از توزیع را دارد. انواع بسته‌بندی‌هایی که وجود دارد مانند نوع مقوایی، پاکت بسته‌بندی، بسته‌بندی کارتنی، بسته‌بندی‌های خاص و فانتزی و … قیمت‌های متفاوتی دارند. اگر می‌خواهید از روش‌هایی مانند بسته‌بندی فانتزی و منحصر به فرد استفاده نمایید، باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید؛ ولی اگر قصد کاهش این قیمت‌ها را دارید، باید فقط در موارد خاص از این روش‌ها استفاده نمایید. همچنین می‌توانید در انتخاب لوازم جانبی مانند نوار چسب و … را نیز توجه نمایید و از انواعی که کیفیت متوسطی دارند ولی می‌توانند نیازهای شما را برآورده کنند، بجای انواع بسیار باکیفیت و در عین حال گران قیمت استفاده نمایید.

چاپ روی بسته‌بندی

در مواردی که می‌خواهید بر روی بسته‌بندی خود از چاپ مطالب و یا تصاویری نیز بهره بگیرید، انتخاب نوع چاپ تأثیر زیادی در قیمت بسته‌بندی دارد. نمونه‌هایی چاپی که قیمت مناسب‌تری دارند را انتخاب کنید، مگر اینکه نوع چاپ بسیار مهم باشد و به عنوان بازاریابی به آن توجه شود. در برخی موارد ظاهر جذاب با جملات مناسب و یا رنگ استفاده شده در جذب مخاطب مهم می‌شود. اگر قصد بازاریابی و یا معرفی محصول با برند و یا لوگوی خاص و مخصوص خود را دارید، بهتر است در این زمینه به قیمت توجه زیادی نکنید. در غیر این صورت با انتخاب نوع چاپ، در کاهش هزینه بسته‌بندی درست عمل کنید.

کلام آخر

بسته‌بندی محصول یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که در جلب نظر مخاطب و تحریک قوه بصری او تأثیر زیادی دارد. انتخاب بسته‌بندی مناسب، خلاقانه، منحصر به فرد و در عین حال مقرون به صرفه به عنوان معیارهای مهم در این زمینه مطرح می‌شوند. با روش‌های مختلفی می‌توان در کاهش هزینه بسته‌بندی دخالت نمود؛ مانند انتخاب جنس مناسب بسته‌بندی، نوع چاپ روی بسته‌بندی، محول کردن این کار به شرکت‌های معتبر، کاهش زمان بسته‌بندی و … که هر کدام به نوبه خود و تا حدودی در این زمینه تأثیرگذار هستند. نکته مهم این است که بسته‌بندی به صرفه، روی کیفیت محصول تأثیر منفی نگذارد. باید این دو مورد همسو با هم عمل نمایند و تا زمانی مواردی که گفته شد را رعایت کنیم که کیفیت محصول خدشه‌دار نشود.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟