سیر تکامل بسته بندی قهوه با تقاضای مصرف کننده

سیر تکامل بسته بندی قهوه با تقاضای مصرف کننده

بسته بندی محصولات در طول زمان تغییرات بسیار زیادی به خود دیده اند. این تغییرات در ابتدا به تقاضای مشتری بوده و سپس تکنولوژی جدید به صاحبان کسب و کار اجازه داده است که هزینه های جاری برای بسته محصولات خود را به حداقل برساند. برای مثال می توانید از شیشه های شیر نام ببریم. امروزه بسته بندی های شیشه ای به پلاستیک تغییر کرده اند.چرا که پلاستیک مقاومت بیشتری در برابر پارگی، عوامل محیطی دارد و بسته بندی ارزان قیمت تری است. بسته بندی های قهوه نیز از گذشته تاکنون تغییرات زیادی به خود دیده که به این تغییرات می پردازیم:

دلیل تغییرات جعبه‌های قهوه در طول زمان

در گذشته قهوه به صورت دانه‌های درشت به فروش می‌رسید و مردم تمایل داشتن آن را آسیاب کنند. به همین دلیل بسته بندی ها اغلب از انواع فلزی و یا کیسه های گونی شکل بود. اما به مرور و با صنعتی تر شدن زندگی مردم تمایل به مصرف قهوه های آماده داشتند. آن ها تمایل داشتند قهوه خود را در کمترین زمان ممکن دم کنند.استفاده از بسته بندی فلزی هزینه زیادی برای تولیدکننده داشت و همین باعث نغییر بسته بندی آن شد. به صورت کلی می توان گفت که این تقاضای مشتری است که باعث گسترش تکنولوژی می شود پس اصلی ترین دلیل تغییر شکل جعبه قهوه و دیگر انواع بسته بندی تقاضای مشتری است.

اولین تغییر در بسته بندی برای حفظ کیفیت قهوه

اولین بار بسته بندی به شکل وکیوم تغییر کرد و هدف اصلی آن حفظ بو و طعم بود. حتما شما هم امتحان کرده اید که زمانی که جعبه قهوه را از حالت وکیوم خارج می کنید بعد از مدتی کیفیت و بوی قهوه کمتر می شود.

این باعث شد زمانی که قهوه به دست مشتری می رسد بو و مزه ی واقعی داشته باشد. تا ابتدای قرن این مدل بسته بندی وکیوم با تازه نگه داشتن قهوه به عنوان بهترین نوع بسته بندی به شمار می آمد.در سال 1960 اولین بار بسته بندی آن به شکل پلاستیکی امتحان شد.این بسته بندی ها نرم، انعطاف پذیر و چند لایه بودند. همین امر حمل و نقل این بسته بندی را ساده کرد و از طرفی طراوت و تازگی قهوه را حفظ می کند. نور و اکسیژن که قاتل تازگی قهوه بودند جایی در این بسته بندی نداشتند.همین امر باعث شد که بسته بندی های کوچک و پلاستیکی قهوه تمام قفسه های فروشگاه ها را اشغال کردند

مقاومت در برابر بسته بندی های رایج در بازار

با اینکه امروزه بسته بندی های پلاستیک بیشترین سهم بازار قهوه را به خود اختصاص داده است اما بسته بندی های کاغذی یا مقوایی هنوز جایگاه ویژه ای بین قهوه خورهای قهار دارند.بسته بندی های کاغذی از درون دارای یک لایه فلزی هستند که تازگی و طراوت قهوه را تضمین می کنند. اغلب محتوای این نوع بسته بندی دانه های درشت قهوه هستند که نیاز به پودر شدن دارند. از شرکت های بزرگی در بازار رقابتی توانسته اند جایگاه خود را حفظ کنند و هنوز از کیسه های کاغذی استفاده می کنند می توان به شرکت های زیر اشاره کرد:

Brewklyn Grind

این شرکت از بسته بندی کاغذی که طراحی آن از الگوهای محلی الهام گرفته شده ساخته شده است. بسته بندی توسط طراحی های هنرمندانه و تزئینات هنری جذاب تر شده اند. زیبایی این بسته بندی در کنار ویژگی هایی که کیفیت آن را حفظ می کند باعث ماندگاری محصول در بازار شده است.

Ethical Bean

این شرکت نیز مانند بروکلین از پاکت کاغذی برای بسته بندی خود استفاده می کند. این بسته بندی قابلیت حفظ طراوت را دارد و به شکلی طراحی شده که بتواند ایستاده در کابینت قرار بگیرد. در ضمن طراحی یک کد QR روی بسته بندی این امکان را فراهم کرده است که بتوانید قهوه را از دانه تا زمان دم کردن دنبال کنید.

Onyx Coffee Labs

این برند تولید قهوه نیز از پاکت کاغذی برای بسته بندی خود استفاده می کند. این بسته بندی مکعبی شکل زیبایی داشته که به کمک زیبایی لگوی محصول جذاب تر و زیباتر دیده می شود. این برند نه تنها محصولات خود را در بسته بندی ارائه می دهد بلکه کافه های اختصاصی آن در سراسر دنیا برای سرو محصولات این برند تاسیس شده اند.

آینده بسته بندی قهوه

امروزه شرکت های تولیدکننده قهوه تلاش دارند از بهترین بسته بندی برای محصولات خود استفاده کنند.هر برند با توجه به ویژگی های محصول خود از نوع خاصی بسته بندی استفاده می کند اما این پیشرفت تکنولوژی و نیاز مصرف کنندگان است که تعین کننده آینده جعبه قهوه خواهند بود.

تطابق بسته بندی با محیط زیست

از آنجایی که محیط زیست روز به روز بیشتر با خطرات ناشی از بسته بندی های پلاستیک مواجه است طرفداران محیط زیست بر استفاده از بسته بندی های قابل بازیافت و تجدید پذیر تاکید دارند.پلاستیک به خوبی کیفیت و طعم قهوه را حفظ می‌کند اما آثار جبران ناپذیری در طبیعت به جا می گذارد. استفاده از بسته بندی کاغذی به دلیل قابل تجدید بودن مورد توجه علاقه مندان به طبیعت است. اگر شما نیز دوستدار طبیعت و محیط زیست هستید، مطالعه ی مقاله ی بسته بندی سبز را به شما پیشنهاد می کنیم.

انواع بسته بندی کاغذی قهوه

علاوه بر بسته بندی های کاغذی که برای نگهداری از قهوه استفاده می شود نوع دیگری از بسته بندی وجود دارد که برخلاف مدل های پلاستیکی، کاغذی و قابل بازیافت هستند. این لیوان ها که به K-cup در کشورهای اروپایی شناخته می شود، لیوان های کاغذی است که برای نگهداری از قهوه آماده استفاده می شود.

مشخصات درج شده در بسته بندی

علاوه بر حفظ کیفیت و پیشگیری از آلوده شدن محتویات داخل بسته بندی، وظیفه یک بسته بندی ایده آل نمایش اطلاعاتی است که کاربر به آن ها نیاز دارد. این اطلاعات شامل، نحوه رشد و تهیه قهوه، تاریخ انقضا، نحوه مصرف محتویات، کدهای قابل اسکن که اجازه می دهد با تلفن همراه اطلاعات بسیار دقیقی از روند تولید محصول به دست بیاید، درج مشخصات اکانت ها و صفحات مجازی و … می شود.

کلام آخر

بسته بندی ارتباط مستقیمی با خواسته و نیاز مشتری دارد. از طرفی این پیشرفت تکنولوژی است که بر پیشرفت بسته بندی و به روز شدن آن تاثیر خواهد داشت. اما امروز از بسته بندی های پارچه ای به بسته بندی های پلاستیک و بسته بندی های پاکتی، کاغذی و مقوایی رسیده ایم. این مدل بسته بندی کیفیت، طعم و بوی آن را حفظ کرده و اطلاعات کاملی به کاربر ارائه می دهد.

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟