هرآنچه باید در مورد طراحی بسته‌بندی بدانید

طراحی بسته بندی

طراحی بسته‌بندی یکی از اصولی است که برای پیروزی در بازار پررقابت امروزی به آن نیاز دارید. توجه مشتریان بیشتر به این موضوع معطوف شده و معمولاً جنسی را انتخاب می‌کنند که در نگاه اول بسته‌بندی شکیلی داشته باشد؛ زیرا این نشان می‌دهد که تولیدکننده به مشتری اهمیت داده و سعی کرده تا بسته‌بندی مناسب و خلاقانه‌ای را ارائه دهد. آشنایی با اصول طراحی پک در این زمینه کمک زیادی می‌کند، تنها لازم است با این اصول آشنا شده و سعی کنید برای جلب مخاطبان آن‌ها را به کار بگیرید؛ زیرا اولین ارتباطی که مشتری با محصول برقرار می‌کند، دیدن بسته‌بندی است. بعد از این، کیفیت کالا مهم می‌شود که مشتری را برای انتخاب بعدی و مجدد محصول ترغیب می‌نماید؛ بنابراین بهتر است قبل از هر چیزی این اصول و نکات را مدنظر قرار دهید تا بتوانید بازار هدف را در اختیار قرار گیرید.

اصول طراحی بسته‌بندی

اصول طراحی بسته‌بندی شامل تمامی اطلاعاتی است که برای پک کردن محصولتان به آن‌ها نیاز دارید. طراحی پک با تعاریف زیادی مشخص می‌شود؛ ولی باید گفت طراحی شامل ایجاد شرایط مناسب برای کالا است که بتواند حمل و نقل آن، توزیع، انبار کردن و در نهایت فروش و به دست مشتری رساندن را راحت‌تر نماید. با بسته‌بندی مناسب می‌توان حتی بازاریابی رایگان را انجام داد و محصول خود را معرفی نمود. نکته مهم این است که باید اصول یک بسته‌بندی موفق را فرا گرفته و تمامی نکات ریز و درشتی که لازم است را رعایت نمایید؛ در این صورت به راحتی می‌توانید نیاز مشتریان را برطرف و بازار را به دست بگیرید.

طراحی بسته‌بندی چه اهمیتی دارد؟

امروزه اهمیت نوع بسته‌بندی به اندازه‌ای است که بیشتر شرکت‌ها و مراکز از طراحان متخصص در این حوزه کمک گرفته و دیگر هدف از بسته‌بندی محصول حفظ ایمنی آن نیست. هرچند یکی از اصول مهم بسته‌بندی موفق است، ولی به عنوان یک هدف مدنظر قرار نمی‌گیرد. اهمیتی که بسته‌بندی دارد شامل موارد زیر است:

بسته‌بندی به عنوان یکی از مهم‌ترین و بهترین ابزارهای تبلیغاتی کسب و کارتان می‌تواند در نشان دادن محصول و برند شما به مشتریان کمک زیادی نماید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله هر آنچه برای موفقیت کسب و کار خود باید بدانید را مطالعه نمایید.

با در نظر گرفتن اصول بسته‌بندی موفق می‌توانید اهمیت مشتری را برای خود نشان دهید که این از منظر افراد نادیده گرفته نمی‌شود. در کنار حفظ کیفیت مطلوب، می‌توانید با بسته‌بندی درست ارزش مخاطبین را نشان داده و در نتیجه مشتریان ثابتی برای خود پیدا کنید.

برای طراحی بسته‌بندی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

طراحی بسته‌بندی یکی از روش‌های منحصر به فرد برای موفقیت در کسب و کار به شمار می‌رود؛ زیرا باز طریق آشنایی با این اصول می‌توان میزان فروش را بالا برده و کسب و کار را رونق بخشید. ولی برای طراحی باید نکاتی را مدنظر قرار داد تا بتوان در این زمینه به موفقیت لازم دست پیدا کرد. این نکات عبارت‌اند از:

توجه به نوع محصول

در انتخاب بسته‌بندی مناسب و طراحی آن باید به این نکته توجه کنید که جنسی که می‌خواهید ارائه دهید، چه مشخصاتی دارد. آیا دارای حجم بزرگ و وزن زیاد است و یا سبک و کم حجم است؟ اینکه حساسیت آن نسبت به شرایط چگونه است؟ آیا باید مراقبت لازم در برابر ضربه، فشار، حریق، رطوبت و … انجام شود؟ آیا کالا شکستنی است و یا ممکن است فاسد شود؟ تمامی این موارد کمک می‌کند تا طراحی پک درست‌تر و مناسب‌تر انجام گیرد. بعد از بررسی این موارد می‌توانید جنس، شکل، اندازه و … در مورد بسته‌بندی را رعایت نمایید و انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

بازار هدف را در نظر بگیرید

یکی دیگر از اصول بسته‌بندی در مورد مشتریان و مخاطبین محصول است. لازم است بدانید جامعه هدف شما را چه جنسیتی با چه سنی و چه گروه‌هایی تشکیل می‌دهند. اینکه مردان یا زنان مشتریان واقعی هستند، تأثیر زیادی در نوع بسته‌بندی و طراحی آن دارد. ظرافت و دقت بیشتری در طراحی بسته‌بندی برای خانم‌ها باید اعمال شود. مخاطبین کودک نیز باید بیشتر مدنظر قرار گیرند. نوع رنگ‌ها، طراحی‌ها و … باید متناسب با سن آن‌ها باشد تا بتواند جذابیت لازم را ایجاد نماید. در مورد بزرگسالان طراحی می‌تواند شامل مواردی مانند: نوع برچسب، اطلاعات کامل در مورد محصول و … باشد.

راه‌های رسیدن محصول به مشتری

در مورد طراحی بسته‌بندی، نکته مهم این است که محصول از چه طریقی به مشتری عرضه می‌شود. خریدهای حضوری با اینترنتی تفاوت دارند. در خریدهای حضوری مشتری دسترسی کامل به بسته‌بندی داشته و سپس انتخاب می‌کند. در مورد نوع اینترنتی تفاوت در انتخاب محصول قبل از بسته‌بندی است. اگر طراحی پک در این نوع مناسب بوده و آسیبی به محصول وارد نشود یا اینکه نوع محصول با جنسی که در اینترنت تبلیغ شده است همسان باشد، در جلب اعتماد مشتری تأثیر بسزایی دارد. در مورد خریدهای اینترنتی باید این نکته نیز مدنظر قرار گیرد که محصول قرار است به شهر دیگری منتقل شود یا همان شهر مورد انتخاب است. در مورد جابجایی به شهرهای دیگر، حفظ ایمنی و شکل و ظاهر محصول بسیار اهمیت دارد.

انتخاب بهترین طراحی بسته‌بندی چگونه است؟

طراحی‌های مختلفی برای بسته‌بندی‌ها ارائه می‌شوند. ولی بهترین طراحی بسته‌بندی شامل موارد زیر است:

محافظت از محصول

بهترین بسته‌بندی صرفاً شکل ظاهری آن نیست. بلکه طراحی پک باید به گونه‌ای باشد که بتواند وظیفه اصلی آن که محافظت از محصول و نیز حفظ ایمنی آن است را به‌جا بیاورد؛ بنابراین انتخاب نوع جنس، شکل ظاهری و … به گونه‌ای باید باشد که در فرایند رسیدن محصول به مشتری، آسیبی به آن وارد نشود. همچنین اطلاعات کاملی در مورد محصول، ویژگی‌های آن که شکستنی است و یا ممکن است در اثر ضربه شکل آن عوض شود و یا باید در دمای مشخصی نگهداری شود و مواردی از این قبیل بر روی بسته‌بندی قید شوند.

 ضرورت‌های بسته‌بندی را داشته باشد

طراحی بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که بتواند محصول را معرفی نماید که در این زمینه می‌توانید از لوازم تصویرسازی مانند تصاویر، المان‌ها و … بر روی بسته‌بندی کمک بگیرید. همچنین می‌توانید بر روی بسته بنید از نام شرکت یا لوگوی آن نیز استفاده نموده و برندسازی انجام دهید. در طراحی باید به درج اطلاعات کامل محصول بر روی برچسب نیز دقت شود. تاریخ تولید، انقضا، نحوه باز کردن بسته‌بندی و … می‌توانند نشان‌دهنده اهمیت دادن تولیدکننده به مشتری باشند. هرچه این اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر باشند، مشتری اعتماد بیشتری کرده و در نتیجه آمار فروش بالاتر خواهد رفت.

چگونه طراحی مناسب بسته‌بندی خودمان را داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانید بسته‌بندی مناسب خودتان را داشته و مشتریان مخصوص به خود را جلب نمایید باید با نکات مهم طراحی پک آشنایی کامل داشته باشید. این نکات عبارت‌اند از:

طراحی خلاقانه

طراحی بسته‌بندی خلاقانه لزوماً به معنی این نیست که از طراحی‌های پیچیده و مشکل در بسته‌بندی محصولات خود استفاده نمایید. امروزه طرح‌های ساده و در عین حال جذاب که بتواند قوه بصری مشتری را تحت تأثیر قرار دهد، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. طراحی خلاقانه ولی در عین حال ساده و به‌کار گرفتن ایده‌های بسیار ناب و بکر می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. پس بهتر است قدرت تخیل و ایده پردازی خود را به‌کار گرفته و طرح‌های منحصر به فردی را برای محصولات خود خلق کنید.

امکان جابه‌جایی راحت

در طراحی پک محصول خود سعی کنید از ایده‌هایی کمک بگیرید که امکان حمل محصول برای مشتری راحت باشد. به این معنی که به راحتی بتواند بسته‌بندی را جابه‌جا نموده و منتقل نماید. نداشتن ایده برای بسته‌بندی و حمل ساده و راحت باعث می‌شود تا مشتری از خرید محصول پشیمان شود.

متن‌هایی که روی بسته‌بندی درج می‌گردند

این متن‌ها و نوشته‌ها در جلب نظر مشتریان بسیار اهمیت دارند. پیام‌های تشکر و یا برچسب‌های منحصر به فرد می‌تواند روی نظر مشتری تأثیر مثبتی بگذارد و ارتباط فروشنده و مشتری را افزایش دهد. نوشته‌ها بهتر است کوتاه و در عین حال خاص باشند تا مشتری به ارزشی که نزد تولیدکننده دارد، پی ببرد. در مورد مشخصات محصول نیز می‌توانید کمی ایده به خرج داده و تمامی نکاتی که معمولاً برای اغلب مشتریان مورد توجه است را به شکل خاص و با درج تصاویر، اشکال، نمودارها و… نشان دهید.

لوگو و برند شرکت تولیدکننده

در طراحی بسته‌بندی می‌توانید قسمتی را برای لوگو یا آرم شرکت تولیدکننده در نظر بگیرید. این لوگوها نشان‌دهنده شخصیت مسئول شرکت و نیز محصولی است که تولید می‌شود. هرچه لوگوها خلاقانه‌تر بوده و از طراحی‌های منحصر به فردی کمک گرفته شود، تأثیر زیادی در جذب مشتریان دارد. با این کار برندسازی نیز انجام می‌دهید و هرچند ممکن است زمان ببرد، ولی لوگو و برند خاص شما ساخته می‌شود. در نتیجه اگر کفیت محصول نیز بالاتر برود و یا اینکه ثابت باشد، مشتریان شمار را با این لوگو برند خواهند شناخت.

طراحی‌های سفارشی و خاص

برای برخی افراد طراحی‌های خاص و سفارشی بسیار اهمیت دارد، به‌خصوص زمانی که قصد هدیه دادن دارید. در این صورت طراحی پک نیز باید بسیار خاص باشد و سعی کنید تا طراحی بکر و نابی را داشته باشید. در این مورد بهتر است پیام‌های تبریک و یا هر مناسبتی که مدنظرتان هست و یا هر جمله زیبایی را مناسب با فرد یا شخص خاص انتخاب نموده و بر روی بسته‌بندی درج کنید. طراحی‌های خلاقانه و هنری مناسب با شخصیت فرد نیز تأثیر زیادی در زیبایی بسته‌بندی دارند.

کلام آخر

طراحی بسته‌بندی یکی از سخت‌ترین و در عین حال بهترین ابزاری است که به تولیدکنندگان در جهت جلب مشتری کمک می‌نماید. هرچه در این کار اصول بسته‌بندی و نکات مهم در بسته‌بندی را رعایت نمایید، موفق‌تر بوده و میزان فروش بالاتر می‌رود. در بسته‌بندی لازم است نکاتی مانند بازار هدف، مخاطبین، شناسایی جنس محصول و حساسیت‌های آن، طراحی‌های منحصر به فرد و ایجاد خلاقیت در کار و مواردی از این قبیل رعایت شوند، می‌توان گفت در این زمینه موفق عمل کرده‌اید. حتی در مواقعی می‌توانید بسته‌بندی خود را سفارشی نمایید و از طراحی‌های ابتکارانه و متناسب با شخصیت فرد مورد نظر کمک بگیرید. ولی در هر حال رعایت نکاتی برای تمام بسته‌بندی‌ها لازم است که شامل: طراحی‌های خاص و مبتکرانه، امکان جابجایی راحت محصولات و بسته‌بندی با حفظ ایمنی و مراقبت کامل از محصول به‌خصوص در خریدهای اینترنتی و … می‌باشند.

 

شاید این را هم دوست داشته‌ باشید: هر آنچه باید در مورد بسته‌بندی بدانید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟