بسته بندی سبز چیست و چه مزایایی دارد؟

بسته بندی سبز

مدت‌ها قبل در صنعت بسته‌بندی تنها به زیبایی و سلامت محتوای بسته‌بندی و همچنین زیبایی و استحکام بسته‌بندی اهمیت داده می‌شد. تفاوتی نداشت از چه متریالی برای ساخت بسته‌بندی استفاده می‌شود مهم محتوای آن و زیبایی و استحکامش بود. در این میان استفاده از پلاستیک رو به افزایش داشت تا اینکه تاثیرات منفی آن در طبیعت نمایان شد. چهره زشت طبیعت پر پلاستیک طرفداران محیط زیست را تحت تاثیر قرار داد. از این‌رو مفهوم تازه‌ای مطرح شد با نام بسته‌بندی سبز. بسته‌بندی سبز به بسته‌بندی‌های گفته می‌شود که امکان بازیافت آن‌ها وجود داشته باشد و از مواد بازیافتی تولید شده باشند. این مفهوم با نام بسته‌بندی پایدار نیز شناخته می‌شود.

بسته‌بندی سبز از چه متریالی ساخته می‌شود؟

بسته‌بندی سبز یا پایدار از مواد اولیه‌ای ساخته می‌شود که اثرات بسیار کمی در محیط زیست دارند. این بسته بندی‌ها در فرایند ساخت از ترکیب مواد و به کمک تکنیک‌هایی ساخته می‌شود که مصرف انرژی را کاهش داده و اثرات منفی بر محیط زیست وارد نکند. مواد اولیه استفاده شده در آن‌ها کاملا قابل بازیافت و تجزیه‌پذیر هستند. برای مثال

  • در صنعت بسته‌بندی پایدار تلاش می‌شود که از پلاستیک تجزیه‌پذیر و کیسه‌های پلی اتیلن که از پلاستیک‌های بازیافتی تهیه می‌شود استفاده شود.
  • تولیدکننده بسته‌بندی پایدار تلاش دارند برای تولید کاغذ از الیاف گیاهی به جای درخت استفاده کنند.
  • استفاده از نشاسته ذرت که خواص شبیه به پلاستیک دارند امروزه به شکل قابل توجهی رو به افزایش است.
  • استفاده از اسیدپلی لاکتیک که در نشاسته گیاهی ذرت، نیشکر و تفاله چغندر وجود دارد به جای پلاستیک که از نفت ساخته می‌شود.
  • استفاده از پارچه‌هایی که از کنف، کتان و پنبه ساخته می‌شوند به جای کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شوند.

نماد بسته‌بندی پایدار چیست؟

دو نماد بسیار مهم برای طرفداران محیط زیست که روی بسته‌بندی‌ها به  دنبال آن هستند، علامت سبز رنگ، بسته‌بندی پایدار و بازیافت است. علامت بسته‌بندی سبز، نشان می‌دهد که این محصول از مواد بازیافتی تولید شده است و در مراحل ساخت آن از انرژی فسیلی استفاده نشده است. این نشانه بسیار خوبی برای طرفداران محیط زیست است. اما علامت سبز رنگ بازیافت نشان می‌دهد که این بسته‌بندی قابل بازیافت است و بعد از مصرف می‌توانید آن را در سطل زباله قابل بازیافت بی‌اندازید. این علامت نیز برای دوستداران محیط زیست مهم است.

مزایای استفاده از بسته‌بندی سبز

بسته‌بندی‌های سنتی معایب بسیار زیادی برای محیط زیست داشت اما از مهم‌ترین مزایای بسته‌بندی پایدار می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

صرفه جویی در بسته‌بندی

در استراتژی ساخت بسته‌بندی پایدار به این نکته توجه شده است که بسته‌بندی باید با میزان محتویات خود تناسب داشته باشد. به عبارتی نباید در یک بسته‌بندی بزرگ مقدار کمی مواد غذایی و یا هر شی دیگری را قرار داد. پس بسته‌بندی سبز به بسته‌بندی‌هایی اطلاق می‌شود که با محتویات خود تناسب داشته باشد.

استفاده از مواد اولیه بازیافت شده

یکی دیگر مزایای استفاده از بسته‌بندی سبز استفاده از مواد اولیه قبلا بازیافت شده است. به این شکل تولید مجدد پلاستیک یا بریدن درخت‌ها برای ساخت کاغذ به حداقل می‌رسد. امروز بازیافت کاغذ بیشتر مورد توجه مسئولین و مردم قرار دارد و پلاستیک نیز بیشتر از بازیافت تیوب‌های پلاستیکی ساخته می‌شوند.

آیا می‌دانید  با جعبه پیتزا چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

کاهش ضایعات و کاهش تولید زباله

از معضلات پیش روی محیط زیست افزایش روز افزون تولید زباله است. این در حالی است که نزدیک به 100 از زباله‌های تولید شده در شهر یا قابل بازیافت هستند و یا این قابلیت را دارد که به عنوان کود استفاده شود. با بازیافت بسته‌بندی سبز و یا بازیافت دیگر زباله‌ها برای تولید بسته‌بندی پایدار باعث کاهش زباله‌هایی می‌شود که در اقیانوس ریخته شده و یا دفن می‌شوند.

افزایش بازیافت زباله

روی تمام بسته‌بندی‌های سبز یک علامت سبز رنگ درج شده است که نشان می‌دهد این بسته‌بندی قابل بازیافت است و یا از مواد بازیافتی ساخته شده است. با دیدن این علامت، مردم این بسته‌بندی را برای بازیافت جدا نگهداری می‌کنند.

کاهش آلودگی هوا و آب

قبلا گفتیم که در ساخت بسته‌بندی پایدار از کمترین میزان انرژی فسیلی استفاده می شود. همین موضوع برای کاهش آلودگی هوا مفید خواهد بود. در کارخانه‌هایی که بسته بندی پایدار تولید می‌شود همه آب مصرفی مجدد بازیافت شده و استفاده می‌شود.

استفاده از مواد اولیه تجدید‌پذیر

در تولید بسته‌بندی پایدار از مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود که قابل تجدید باشد. برای مثال الیاف گیاهی به جای بریدن درخت برای تولید کاغذ و …. از طرفی با نمایش علامت بسته‌بندی سبز، آگاهی مصرف کننده برای بازیافت محصول افزایش خواهد یافت.

و در انتها حفظ محیط زیست

تمام این مزایا همگی در انتها به حفظ محیط زیست ختم می شود. دوستداران محیط زیست تلاش دارند که کمترین میزان آلودگی و زباله به محیط زیست وارد شود. آن‌ها علاقه دارند کمترین میزان درخت در روز بریده شود و سوخت‌های فسیلی که به آلودگی هوا منجر می شود کمتر استفاده شود. از این رو این بسته‌بندی با رعایت تمام اصول ساخته می‌شود. پس مهم‌ترین مزیت استفاده از آن حفظ محیط زیست از آلودگی است.

شاید برایتان جالب باشد که جعبه پیتزا بازیافت نمی‌شود. اما آیا می‌دانید که چرا جعبه پیتزا را نمی‌توانید بازیافت کنید؟

برندهای معتبری که از بسته‌بندی سبز استفاده می‌کنند

خوشبختانه امروز برندهای معتبر دنیا در تلاش‌اند که بیشتر از قبل از بسته‌بندی سبز استفاده کنند. از معتبرترین برندهایی که به این جنبش پیوسته است به موارد زیر می‌توان اشاره داشت:

  • غول فست‌فود دنیا مک دونالد تا سال 2020 تمام بسته‌بندی‌های خود را از بین مدل‌های سبز انتخاب نمود و بسته‌بندی‌های قدیمی را از بین برد.
  • کوکاکولا از سال 2009 بطری‌های خود از پلاستیک 100% زیست سازگار انتخاب نموده است. این بسته‌بندی‌ها از پلاستیک‌های گیاهی ساخته می‌شود که قابل بازیافت هستند.

شاید این را هم دوست داشته باشید: همه چیز در مورد بسته‌بندی و انواع آن

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟