انواع پاکت برای بسته بندی

types-of-envelopes-for-packaging

امروزه انواع پاکت برای بسته بندی مواد مختلف به عنوان یک ضرورت درآمده و در همه جا می توان آثاری از آن را مشاهده کرد. پاکت هایی که برای بسته بندی انتخاب می شوند انواع مختلف دارند و بر اساس چاپ پاکت بسته بندی، جنس پاکت بسته بندی و … به مدل های مختلف تقسیم می شوند. نوع موادی که قرار است در داخل پاکت قرار گیرد، تعیین کننده بوده و باید یکی از فاکتورهای انتخاب قرار گیرد. به عنوان مثال پاکت بسته بندی برای اشیاء شکستنی و با ارزش با پاکتی که برای ارسال نامه مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است. اینکه تمایل دارید از طرح های منحصر به فرد و یا معمولی برای چاپ استفاده کنید و نیز جنس پاکت مرغوب باشد یا کیفیت آن اهمیتی ندارد، در این انتخاب مؤثر هستند. در این مقاله بیشتر با مقوله پاکت های بسته بندی آشنا می شوید.

انواع پاکت برای بسته بندی بر اساس طرح و مدل

یکی از مواردی که می تواند پایه تقسیم بندی پاکت ها قرار گیرد، طرح و مدل آن ها است. حتی برخی از این مدل و طرح ها شخصی سازی می شوند و برای برند و محصولات خاص و یا کارخانجات و ادارات مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه تنوع زیادی در این محصولات دیده می شود که می توان بر اساس نیاز و سلیقه نوع خاص و یا معمولی آن ها را انتخاب نمود. در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع طرح ها و مدل های پاکت های بسته بندی بپردازیم:

پاکت بسته بندی پستی

یکی از انواع پاکت برای بسته بندی، پاکت های پستی هستند. پاکت های پستی دارای اندازه های بزرگ و کوچک هستند که هر کدام نیز کاربردی دارد. پاکت های کوچک تر برای قرار دادن نامه، حواله، رسید و … استفاده می شود ولی پاکت های دارای سایزی بزرگ تر برای قرار دادن بسته های پستی کاربرد دارند و بنا به اندازه محموله، اندازه پاکت نیز تعیین می شود.

پاکت بسته بندی ساده

این پاکت ها ساده بوده و هیچ طرح و مدلی روی آن دیده نمی شود. معمولاً برای قرار دادن دعوت نامه، هدایا نقدی کوچک و یا کارت هدیه می توان از این پاکت ها استفاده کرد. هرچند مصارف این پاکت های ساده بسیار زیاد است و می توان برای مقاصد زیادی از آن ها استفاده کرد.

پاکت بسته بندی مربعی

این پاکت ها نیز دارای اندازه و سایزهای مختلفی هستند. این پاکت را می توان برای قرار دادن انواع دی وی دی و سی دی استفاده کرد و یا اجسامی که شکل مربعی دارند نیز کاربرد دارد. پاکت های بزرگ تر مربعی نیز وجود دارند که برای قرار دادن لوازم و محصولات غذایی با این حجم مصرف می شوند.

پاکت های بسته بندی تجاری

از انواع پاکت برای بسته بندی که دارای لوگو و طرح‌های مختلفی هستند، پاکت های تجاری نام دارند. این پاکت ها برای استفاده از بوتیک ها، فروشگاه های بزرگ و یا خشکبار فروشی ها کاربرد دارند. بر روی این پاکت ها می توان نشان و لوگوی خاص هر شکرت یا نمایندگی را چاپ نموده و برای تبلیغ و بازار یابی از این پاکت ها کمک گرفت. پاکت های بسته بندی دیگری با این طرح وجود دارند که برای بسته بندی انواع کتاب ها و کاتالوگ و یا نمایندگی محصولات فرهنگی مورد مصرف قرار می گیرند.

تقسیم بندی انواع پاکت ها بر حسب جنس

پاکت ها را بر اساس جنس به انواع مختلف تقسیم می شوند:

پاکت سفید ساده

اولین چیزی که از اسم پاکت بسته بندی به نظر می رسد، پاکت های سفید ساده هستند. این پاکت ها از جنس کاغذ سفید هستند و برای پاکت بسته بندی ساده مورد استفاده قرار می گیرند.

 پاکت های نخودی یا کاهی

پاکت های کاهی در گذشته مصرف زیادی داشته و موارد زیادی کاربرد داشتند. از این پاکت ها امروزه در فروشگاه های بزرگ برای بسته بندی استفاده می کنند. استفاده از این پاکت ها برای چرک نویس و طراحی نیز معمول است.

پاکت های زرد

یکی دیگر از انواع پاکت برای بسته بندی به پاکت های زرد تعلق می گیرد. این پاکت ها بین نوع سفید و کاهی قرار می گیرند. شکل و ظاهر آن ها شبیه پاکت سفید ولی رنگ آن ها بیشتر به سمت کاغذهای نخودی تمایل دارد. کیفیت و جنس این مدل ها بالاتر از کاغذهای کاهی است و برای بسته بندی های شکیل و خاص تر کاربرد دارند. در قسمت داخلی پاکت های زرد از نایلون، لمینه و متالایز استفاده می شود که وجه تمایز ان ها با نوع سفید و کاهی است.

پاکت کرافت

پاکت های کرافت بین نوع زرد و کاهی کاغذها قرار می گیرند. یکی از امتیازات ویژه ها پاکت کرافت را می توان به سازگاری با محیط زیست نسبت داد. قیمت این مدل پاکت ها ارزان تر است، ولی مقاومت بالایی دارند.

پاکت های بسته بندی متالایز

از دیگر انواع پاکت برای بسته بندی که برای قرار دادن اجسام باارزش استفاده می شود و در برابر نور و رطوبت مقاومت بالایی دارد، پاکت متالایز است. در تولید پاکت های ساده، زرد، کاهی و … از این خاصیت می توان استفاده کرد و میزان مقاومت آن ها را بالا برد.

پاکت بسته بندی با لایه مشکی

در برخی از انواع پاکت بسته بندی از لایه مشکی استفاده می شود تا بتوان مقاومت آن ها را بالا برد. این پاکت ها حتی مقاومت بالایی نسبت به پاکت های متالایز در برابر نور و رطوبت دارند. در نتیجه کاربرد بیشتری نیز برای ارسال و بسته بندی اجسامی که به نور و رطوبت حساسیت زیادی از خود نشان می دهند، دارند.

پاکت بسته بندی حبابدار

اگر می خواهید بسته در برابر ضربه و فشار مقاومت داشته باشد، باید از این پاکت ها استفاده کنید. از انواع پاکت برای بسته بندی که برای حمل اجسام شکستنی و یا حساس استفاده می شود، نوع حبابدار آن ها است.

آیا پاکت های بسته بندی قابل بازیافت هستند؟

یکی از انواع پاکت برای بسته بندی که قابلیت بازیافت دارند و با محیط زیست سازگار هستند، پاکت کرافت است. کاغذهای کرافت جزو محصولاتی است که حافظ محیط زیست بوده و بازیافت پذیر است. برای تولید این پاکت های بسته بندی از خمیرهای چوب استفاده می شود. در نتیجه درختان کمتری برای تولید کاغذ قطع می شوند. در صورتی که معمولاً در اکثر مواقع برای تولید پاکت های کاغذی مجبور به قطع درختان می شوند که آسیب زیادی به محیط زیست وارد می شود. استفاده از کاغذهای کرافت برای تولید انواع پاکت ها باعث می شود که بتوان به محیط زیست کمک زیادی نمود.

کلام آخر

پاکت بسته بندی برای حمل و ارسال انواع بسته های پستی، هدایا، اهدا پول نقد، ارسال محصولات بزرگ و در عین حال حساس و شکننده و … کاربرد دارند. پاکت های کاغذی و کرافت از انواع کاغذ ها و نیز کرافت تولید می شوند. کاغذهایی که برای تولید انواع پاکت استفاده می شوند، در رنگ های سفید، زرد و کاهی تولید می شوند. کاغذ کرافت به محیط زیست آسیب کمتری وارد می کند و در نتیجه محبوبیت بیشتری دارد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟