چرا اکثر جعبه پیتزاها مربعی شکل هستند؟

چرا اکثر جعبه پیتزاها مربعی شکل هستند؟

چرا اکثر جعبه پیتزاها مربعی شکل هستند؟در این مقاله قرار است به این پرسش مهم پاسخ دهیم.

پیتزا یکی از محبوب ترین غذاهای جهان است که طرفداران بسیاری نیز دارد. اما ممکن است این سوال برای برخی پیش بیاید که چرا جعبه پیتزا مربعی شکل طراحی شده و به شکل مثلث تکه می کنند در حالی که پیتزا گرد است؟ دلیل این است که ساخت یک جعبه گرد زمان گیر تر از ساخت جعبه‌ های مربعی شکل است و بسیاری از جعبه ‌ها دارای شکل اولیه مربع هستند. بنابراین تنها کاری که سازنده باید انجام دهد تنظیم طول، ارتفاع و عرض جعبه است. از طرفی احتمالا نسخه ‌های قدیمی پیتزا مربعی شکل بوده و شکل بسته بندی می ‌تواند ارتباطی با آن داشته باشد. بطور خلاصه تهیه پیتزا به شکل گرد از هر شکل دیگری آسان ‌تر است و آن‌ ها به مثلث تقسیم می ‌شوند، زیرا این روش طبیعی تقسیم دایره است. در ادامه از علت شکل مربعی این جعبه ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

جعبه پیتزا مربعی و برش مثلثی آن

تعدادی از کارشناسان در مورد شکل خود پیتزا، این چنین توضیح دادند که تبدیل خمیر به یک دایره آسان است. دلیل آن هم که پیتزا به صورت مثلث برش داده می ‌شود این است که متداول ‌ترین روش تقسیم دایره به طور مساوی، مثلثی است، که برش ‌ها نیز می‌ توانند تا شوند. همان‌طور که در نیویورک معمول است. بطور کلی تهیه پیتزا به شکل گرد از هر شکل دیگری آسان‌ تر است. دلیل بعدی این است که جعبه مربعی شکل، پیتزای گرد را ایمن ‌تر نگه می‌ دارد. بدین ترتیب خمیر در گوشه ‌ها متوقف می ‌شود و پیتزا نمی ‌تواند در همه نقاط بلغزد. مربع سازی این جعبه ها راحت‌ تر و ارزان‌ تر از نوع گرد است. آماده کردن جعبه های پیتزا مربع شکل در رستوران ها و فست فودی ها راحت بوده و خیلی آسان پیچیده می شوند. به علاوه به خوبی در انواع محفظه ها قرار می گیرند.

جعبه پیتزا در اشکال مختلف

 • جعبه پیتزای یک تکه (کلاسیک، مربعی، ساده)

اگر به دنبال جعبه های پیتزا ارزان قیمت هستید، این مدل بهترین گزینه برای شماست. چرا که مدل کلاسیک بصورت کلی و تیراژ بالا تولید می ‌شود و همیشه ارزان ‌ترین مدل است.

 • جعبه پیتزا مثلثی (اسلایسی)

یکی از جذاب ‌ترین انواع بسته بندی پیتزا، جعبه مثلثی است. این نوع جعبه علی‌رغم جذابیت ویژه‌ای که دارد، به طور کامل همه ‌گیر نشده است. این جعبه برای افرادی که وعده‌ های غذایی کوچک دارند یا می ‌خواهند هزینه کمتری بپردازند مناسب است.

 • جعبه پیتزا هشت ضلعی

یکی از مشکلاتی که هنگام ارسال پیتزا وجود دارد، این است که اگر ابعاد پیتزا کوچک‌ تر از ابعاد جعبه آن باشد، به دلیل حرکت و برخورد پیتزا به لبه ‌های جعبه، ممکن است پیتزا تغییر شکل داده و آسیب ببیند. اما طراحی گوشه‌ های جعبه پیتزای هشت ضلعی از حرکت پیتزا در جعبه جلوگیری می‌ کند. ضمن اینکه به دلیل ساختار متفاوت، از نظر بصری برای مشتری جذاب‌تر است.

 • جعبه پیتزا کشویی

این نوع جعبه مانند جعبه کبریت باز و بسته می‌ شود. ابعاد آن نیز متناسب با ابعاد پیتزا طراحی و تولید می ‌شود.

 • جعبه پیتزای سوپرمارکتی

این نوع از جعبه‌ ها به دلیل نگهداری در فریزر و به دلیل وجود رطوبت و تغییرات دمایی، با مقوای ایندربرد تولید می ‌شوند. زیرا ساختار سایر مقواها برای این کار مناسب نیست. نمونه های این جعبه را در پیتزای کاله با برند پمینا، پیتزا 202 و غیره می ‌توان مشاهده کرد.

 • جعبه پیتزا پروانه ‌ای

این نوع بسته بندی به دلیل شباهت به بال ‌های پروانه و قرار گرفتن دو لبه درب روی کف جعبه به جعبه پروانه‌ ای معروف شده است.

در ادامه بیشتر در مورد اینکه چرا اکثر جعبه پیتزاها مربعی شکل هستند؟ صحبت می کنیم.

ویژگی های یک جعبه استاندارد پیتزا

در پاسخ به این پرسش که چرا اکثر جعبه پیتزاها مربعی شکل هستند؟ طبق بررسی های انجام شده، تجربه بصری افراد هنگام صرف غذا باعث لذت دو‌چندان از مصرف آن غذا می گردد. جعبه پیتزا تاثیر به سزایی در تصوری که ما از طعم این اغذیه منحصر به فرد داریم خواهد داشت. رنگ های گرم بر روی جعبه باعث افزایش حس لذت ناشی از خوردن پیتزا می گردد. این جعبه ها یکی از ملزومات اصلی برای ارائه پیتزا به مشتریان است. بسته بندی استاندارد علاوه بر تاثیرات بسیار زیادی که بر روی کیفیت نهایی پیتزا دارد، می ‌تواند باعث افزایش رضایت مشتریان شود. مسلما هر چه رضایت مشتریان از محصولات شما بیشتر باشد، فروش شما نیز بیشتر خواهد شد. بطور کلی ویژگی های یک جعبه پیتزای استاندارد عبارتند از:

 • مقاومت در حمل و نقل
 • تولید در شرایط بهداشتی
 • مانع از دست رفتن حرارت پیتزا
 • متناسب با سایز و وزن پیتزا
 • روکش استاندارد
 • نشان سیب سبز سلامت
 • قابلیت انبار کردن
 • طراحی جذاب

در پایان

جعبه های پیتزا در اشکال و ظاهر مختلف به دست ما می رسند که یا به نوع پیتزای درونشان یا سلیقه فروشگاه مربوط است. کافیست با سفارش پیتزا یک جعبه مناسب نیز همراه با آن جلوی روی شما قرار گیرد تا حتی اشتهای خوردنتان را چند برابر کند که این مورد از اهمیت بسته بندی پیتزا نشأت می گیرد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟