دلیل اهمیت چاپ و طراحی روی بسته بندی و انواع آن

چاپ روی بسته بندی

یکی از مراحل مهم بسته بندی، چاپ روی بسته بندی است که امروزه مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. بسته بندی روشی برای محافظت از محصول تا زمان رسیدن به مشتری و چاپ و طراحی روی بسته بندی روشی برای جلب نظر مشتری برای خرید است. هرچه چاپ بهتر و با کیفیت بالاتر انجام شود، تأثیر زیادی در جذب مشتریان و در نتیجه بالا بردن بازار فروش خواهد گذاشت. اهمیت دادن به چاپ بسته بندی باعث می شود تا بتوان در مقابل رقبا با قدرت بیشتری عمل کرد و بازار هدف را از آن خود کرد.

اولین چیزی که مشتری می بیند، چاپ و طراحی روی جعبه بسته بندی است و در نتیجه می تواند هم باعث انصراف دادن از خرید و هم اشتیاق بیشتر به آن گردد. بر روی بسته بندی می توان تمامی اطلاعات مورد نیاز مشتری را درج کرد. تاریخ تولید، انقضاء، قیمت و اطلاعات کلی در مورد محصول از جمله این موارد است. بستگی به اینکه بخواهید روی چه جنس کاغذ، نایلون و … چاپ را انجام دهید، باید از دستگاه های مختلفی استفاده نمایید.

انواع چاپ بسته بندی

نوع محصول در انتخاب نوع چاپ تأثیر زیادی دارد. اینکه زمان لازم برای چاپ چه اندازه باشد و یا محصولی که معرفی می شود در چه گروهی قرار گیرد، نوع چاپ بسته بندی نیز متفاوت است. در این قسمت قصد داریم به معرفی انواع چاپ روی بسته بندی اشاره کرده و توضیحات لازم را ارائه دهیم.

چاپ دیجیتال

یکی از جدیدترین نوع چاپ روی بسته بندی است که به صورت سریع انجام می شود. در این نوع از چاپ تصاویر و محتویات هر صفحه چاپی را می توان به دلخواه تغییر داده و نوع مورد نظر خود را انتخاب نمود. این نوع چاپ بسته بندی برای تیتراژهای محدود کاربرد زیادی دارد. هرچند هزینه آن ممکن است نسبت به انواع دیگر چاپ بالاتر باشد، ولی می توان این اضافه هزینه را از قسمت های دیگر جبران نمود. در مقابل کیفیت بالاتری از چاپ را خواهید داشت که می تواند تمامی نیازهای مشتری را برآورده نماید. برای جبران هزینه ها می توان با خرید پلیت های چاپ کمتر برای تیراژهای محدود مشکل را برطرف نمود. از فواید استفاده از چاپ دیجیتال را می توان به پایین آمدن هزینه های هر برگ چاپ، بالا بردن کیفیت و مرغوبیت چاپ، امکان چاپ تیراژهای بالا در زمان بسیار کوتاه اشاره کرد.

چاپ افست

از روش های رایج برای چاپ انبوه می توان به چاپ افست یا لیتوگرافی اشاره کرد. در این روش غلتک روی صفحات فلزی حرکت کرده و حروف و کلمات روی آن حک می شوند. از مزایای این روش می توان به کیفیت بالای تصاویر بر روی بسته بندی اشاره کرد. همچنین می توان جریان جوهر را کنترل و رنگ را روی کاغذ بسته بندی ثابت کرد. همچنین با وجود کیفیت بالای چاپ، هزینه های این روش پایین تر بوده و برای تیراژ بالا مقرون به صرفه تر است. این روش چاپ روی بسته بندی برای تعداد بالا مناسب بوده و سرعت چاپ در آن بسیار زیاد است. از این نوع چاپ می توان بر روی تمامی صفحات اعم از پارچه، وینیل، چرم، کاغذ، چوب و پلاستیک استفاده کرد که یکی از مهم ترین مزایای آن به شمار می رود.

چاپ روی بسته بندی با استفاده از دستگاه جت پرینتر

یکی دیگر از روش های چاپ بسته بندی استفاده از دستگاه جت پرینتر است. این روش بیشتر برای بسته بندی روی مواد غذایی کاربرد دارد. با استفاده از این روش چاپ می توان تمامی اطلاعات مربوط به محصول مانند تاریخ تولید و انقضاء، سری ساخت ، قیمت و … را روی بسته بندی درج نمود. دستگاه جت پرینتر دارای دو نوع دستی و صنعتی است و هرکدام کاربردهای خود را دارد.

  • جت پرینتر دستی

در این روش چاپ روی بسته بندی توسط اپراتور و به صورت دستی انجام می شود. هرچه سطح چاپ بزرگ تر باشد، امکان درج اطلاعات بیشتر و نیز بالا بردن کیفیت چاپ وجود دارد. اطلاعات به صورت سطری و حداکثر تا سه سطر روی بسته بندی درج می گردد و رنگ آن نیز مشکی است.

  • جت پرینتر صنعتی

از این روش در کارخانجات بزرگ برای درج اطلاعات محصول استفاده می شود. دستگاه جت پرینتر می تواند اطلاعات کاملی از محصول را شامل تاریخ تولید، انقضاء، قیمت، سری ساخت و شماره سریال روی بسته بندی درج نماید. این روش با سرعت بیشتری انجام می شود و در نتیجه برای کارخانجاتی با خط تولید بالا، روش مناسب تری است. از مزایای دیگر این روش می توان به اطمینان از درج صحیح اطلاعات، سرعت عمل بالا و احتمال خطای پایین و … اشاره کرد.

چاپ فلکسو

این نوع چاپ که با نام فلکسوگرافی نیز شناخته می شود برای چاپ روی انواع مختلف محصولات و بسته بندی ها از جمله فیلم های پلاستیکی، سلفون، کاغذ، صفحات فلزی و … مورد استفاده قرار گیرد. در این روش از نوع چاپ لترپرس استفاده می شود. در این نوع چاپ روی بسته بندی از یک صفحه انعطاف پذیر و برجسته بنام کلیشه استفاده شده که جنس آن ژلاتینی یا پلاستیکی است. این روش چاپ بر روی سطوح بزرگ و نیز بسته بندی محصولات غذایی بسیار مناسب است.

هلیوگراور

هلیوگراور یا روتوگراور روشی است که در آن حروف و تصاویر به شکل گود روی فرم حک می شوند. این روش از نظر هزینه ، بالاتر از انواع دیگر است کیفیت آن نیز مشابه چاپ افست است. دلیل گران بودن این نوع چاپ روی بسته بندی به مراحل آماده سازی آن برمی گردد.

ترپرس

ترپرس از روش های سنتی است که معمولاً برای چاپ روی بسته بندی شیرینی جات استفاده می شود. اسم دیگر ترپرس، چاپ ملخی است. معمولاً کیفیت آن پایین تر از چاپ افست است و از دیگر مشخصات آن می توان به تولید صدای بالا در زمان چاپ حروف اشاره کرد.

کلام آخر

چاپ روی بسته بندی یکی از مراحل مهم و حساس در فرآیند تولید است. با انتخاب روش درست چاپ می توان ضمن داشتن کیفیت بالا، هزینه های چاپ را نیز مدیریت نمود. چاپ روی بسته بندی یک راه رایگان برای معرفی محصولات است. با این کار می توانید تمامی مطالبی که می تواند باعث جلب مشتری و بازار هدف گردد را بر روی بسته بندی درج و در نتیجه بازاریابی درستی را انجام داد. روش های مختلفی برای چاپ وجود دارد که معروف ترین آن ها چاپ دیجیتال و افست است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟