آیا می دانید چرا جعبه پیتزا را نمی توانید بازیافت کنید؟

آیا می دانید چرا جعبه پیتزا را نمی توانید بازیافت کنید

برای دلسوزان طبیعت بازیافت تمام زباله های مهم است حتی یک جعبه کوچک پیتزا. از آن جایی که در تولید انواع کاغذ و مقوا سالانه صدها اصله درخت بریده می شود، بازیافت انواع کاغذ برای حفظ محیط زیست حیاتی به نظر می رسد. آلودگی هوا، افزایش آسیب های ناشی از سیل، از بین رفتن جنگل ها و بر هم خوردن اکوسیستم زمین نتیجه بریدن بی رویه درختان و عدم توجه به مقوله بازیافت کاغذ است. اگر تا کنون زباله های خشک خود را برای بازیافت جمع آوری می کردید باید به این نکته ناراحت کننده اشاره کنیم که بازیافت جعبه پیتزا امکان پذیر نیست؛ اما بهتر است جعبه های پیتزا و هر کاغذی که در برخورد با موادغذایی کثیف شده اند را در کیسه مجزایی نگهداری کنید چرا که به کمک آن ها می توان کود تولید کرد. در این مقاله تلاش داریم شما را با جنبه های مختلف عدم بازیافت بسته بندی مواد غذایی آشنا نماییم.

علت عدم بازیافت جعبه پیتزا چیست؟

قبلا هم گفته شد بسته بندی مواد غذایی مقوایی در اثر برخورد با مواد غذایی به خصوص چربی غیر قابل بازیافت هستند. دلیل این امر وارد شدن چربی در بافت کاغذ و همچنین خیس شدن آن است. این چربی در فرایند بازیافت کاغذ و تبدیل آن به دیگر محصولات مشکل ایجاد می کند. بهتر است بدانید که انواع کاغذ و مقوا بعد از بازیافت به کارتن تبدیل می شوند و این آخرین مرحله از بازیافت کاغذ است. در این فرایند کاغذها از ابعاد مختلف دسته بندی شده و در یک خمره بزرگ خیس می شوند به شکلی که الیاف آن کاملا در آب حل شود. سپس خمیر مایع ایجاد شده از صافی عبور داده شده و سپس در یک دستگاه پرس فرم داده می شوند. در این میان چربی موجود در جعبه پیتزا، در مرحله پرس اختلال ایجاد می کند و از به هم چسبیدن الیاف کاغذ پیشگیری می کند.

حتی اگر به روش های مختلف بازیافت جعبه پیتزا انجام گیرد محصول نهایی فاقد کیفیت مناسب بوده و به صورت لکه دار خواهد بود. از طرفی حتی یک بار خیس شدن اتفاقی کاغذ نیز قابلیت بازیافت آن را از بین می برد چرا که خیس شدن الیاف کاغذ را از بین خواهد برد. اغلب جعبه های پیتزا برای جلب توجه و تبلیغ به صورت چاپ رنگی تولید می شود. از دیگر دلایل عدم امکان بازیافت بسته بندی پیتزا، چاپ رنگی آن است.

پس با جعبه پیتزای خریداری شده چه کنیم؟

برای دوست داران طبیعت عدم بازیافت جعبه پیتزا خبر بدی به نظر می رسد؛ چرا که روزانه هزاران بسته بندی پیتزا در تهران خرید و فروش می شود و این امر به سلامت طبیعت لطمه خواهد زد. بد نیست بدانید که برای تولید یک تن کاغذ باید 17 اصله درخت بریده شود و این آمار بسیار نگران کننده است؛ اما نگران نباشید! ما را همراهی کنید تا بهترین روش بازیافت بسته بندی پیتزا را به شما معرفی کنیم:

“قسمت های تمیز جعبه پیتزا را دور نریزید”

اگر جعبه پیتزا شما قسمت تمیزی و بدون آلودگی داشت آن را جدا کرده و در بین کاغذهای باطله نگهداری کنید. با این کار تنها بخش کوچکی از مقوا را دور خواهید ریخت.

“قسمت های خیس بسته بندی پیتزا را جدا کنید”

بهتر است از خیس شدن مقوا نیز پیشگیری کنید؛ چرا که جعبه های خیس خورده نیز کیفیت اصلی خود را از دست داده و قابلیت بازیافت نخواهند داشت. پیشنهاد می کنیم کاغذ یا مقوای خیس را در کنار دیگر موارد بازیافتی قرار ندهید؛ چرا که کاغذ به سرعت رطوبت را جذب می کند و کیفیت خود را از دست می دهد. در ضمن از قرار دادن کاغذهای بازیافتی خود در محیط مرطوب نیز ممانعت کنید.

“قسمت هایی که چاپ رنگی و پوشش پلاستیکی دارند را جدا نمایید”

بهتر است بدانید که قسمت های چاپ رنگی جعبه های مواد غذایی نیز قابل بازیافت نیست و تنها بخش هایی را می توانید برای بازیافت نگهداری کنید که روی آن ها چاپ سیاه و سفید انجام شده است. از دیگر نکاتی که برای بازیافت بسته بندی پیتزا باید به آن توجه داشته باشید، روکش های پارافینی یا پلاستیکی آن است. جعبه های پیتزای با کیفیت و استاندارد دارای یک لایه روکش یا بهتر بگوییم پوشش پلاستیکی هستند که از سلامت غذا محافظت می کند. اگر جعبه شما این پوشش را داشت، بهتر است آن را کاملاً جدا نموده و سپس جعبه را برای بازیافت نگهداری نمایید.

“قطعات چسبیده به بسته بندی پیتزا را جدا کنید”

در صورتی که بتوانید بسته بندی پیتزا را کاملا باز کرده و سپس نگهداری کنید، لطف بزرگی به کارگران بخش بازیافت نموده اید. این امر باعث سهولت روند بازیافت جعبه پیتزا خواهد شد. کمتر پیش می آید اما اگر بسته بندی مواد غذایی شما دارای منگنه و یا هر شی اضافی فلزی و پلاستیکی است پیشنهاد می کنیم آن ها را نیز جدا نمایید.

کلام آخر

مقاله های متنوع ما در زمینه جعبه پیتزا و بسته بندی رستورانی را می‌توانید از طریق وبلاگ صنایع چاپ و بسته بندی مودت دنبال کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟