بهترین متریال برای بسته بندی فست فود

بهترین متریال بسته بندی

 

در طول چند سال گذشته شاهد تغییرات بسیار ملموسی در بسته بندی فست فود بوده ایم. تا چند سال پیش جعبه پیتزا تنها جعبه ای بود که می توانستیم در آن فست فود جابجا کنیم.امروز علاوه بر پیتزا همه انواع فست فود از سیب زمینی تا ساندویچ و انواع همبرگر را در یک بسته بندی مقوایی جابجا می کنند. با توجه به گرم بودن فست فود، متریال بسته بندی خیلی مهم است. بسته بندی کاغذی بهترین نوع بسته بندی برای این محصول غذایی است. شاید در استانداردهای وزارت بهداشت چیزی در مورد نوع کاغذ یا مقوا جعبه فست فود وجود نداشته باشد اما در آن به استفاده از کاغذ و مقوا توصیه شده است. پلاستیک به دلیل اینکه در معرض گرما، واکنش های شیمیایی ایجاد می کند کیفیت و سلامت غذا را به خطر می اندازد و دلیل توصیه به استفاده مقوا عدم ایجاد واکنش های شیمیایی در گرما است.

برای پاسخ به سوال از چه نوع بسته بندی برای فست فود استفاده کنیم در این مقاله، به معرفی بهترین مقوا برای جعبه پیتزا و دیگر انواع فست فود اشاره خواهیم کرد:

بهترین متریال بسته بندی فست فود

بسته بندی فست فود شامل جعبه همبرگر، جعبه ساندویچ، جعبه سیب زمینی و جعبه پیتزا می شود. هر کدام از مواد غذایی ویژگی هایی دارند که نوع بسته بندی، کاغذ و مقوای استفاده شده در ساخت آن را تعیین می کند. برای مثال چربی پیتزا نسبتا کم است اما جعبه سیب زمینی باید مقاومت بیشتری در برابر چربی داشته باشد. ببینیم بهترین نوع کاغذ و مقوا برای بسته بندی انواع فست فود چیست؟

کاغذ تحریر و کاغذ کرافت

یکی از پرکاربردترین متریال بسته بندی فست فود انواع کاغذ تحریر یا گرافت است. دلیل استفاده از این محصول قابلیت جذب روغن و چربی توسط آن ها است. در ضمن این پوشش در برابر گرما هیچ واکنش شیمیایی نمی دهد. از این محصول اغلب برای پاکت یا جعبه ساندویچ، به عنوان کاغذ کف سینی پیتزا استفاده می شود. شاید تصور کنید که کاغذ تحریر که سفید رنگ است گزینه بهتری برای بسته بندی فست فود است.این تصور کاملا اشتباه است؛ لذا انواع کاغذ همه در ابتدای کار قهوه ای است و این مواد شیمیایی است که رنگ آن را تغییر می دهد. پس می توان گفت که کاغذ گرافت گزینه بهتری برای بسته بندی انواع فست فود خواهد بود.

کاغذ پوستی و کاغذ مومی

همان طور که می دانید کاغذ پوستی یا مومی روغنی تر از دیگر انواع کاغذ و متریال بسته بندی است. از این کاغذ بهداشتی بیشتر برای پخت شیرینی استفاده می شود اما در فست فودها برای لفاف پیچ کردن ساندویچ و همبرگر در زمان سرو از این پوشش استفاده می شد. این پوشش رطوبت فست فود را جذب نمی کند و از روغنی شدن دست مشتری پیشگیری می کند. در ضمن وزارت بهداشت این مورد را از نظر بهداشتی تایید می کند.

مقوای ایندربرد

به جرات می توان گفت مقوای ایندربرد پرکاربردترین کاغذ برای جعبه فست فود از جمله سیب زمینی و همبرگر است. این مقوا سفید رنگ سطح صیقلی دارد و چاپ روی آن با کیفیت بالایی امکان پذیر خواهد بود. تا کردن و فرم دادن آن کار بسیار ساده ای است و با تمام استحکامی که دارد از محل تا نمی شکند. با تمام مزایایی که گفته شد از این مقوا برای بسته بندی پیتزا استفاده نمی شود چرا که نازک تر از آن است که بتواند وزن پیتزا را تحمل کند.

مقوای کرافت

مقوای کرافت نسبت به ایندربرد ضخیم تر و تیره تر است. این مقوا بسته بندی فست فود چندان قابلیت چاپ بالایی ندارد اما برای بسته بندی انواع فست فود مناسب است. از آن می توان به عنوان جعبه سیب زمینی، جعبه همبرگر و جعبه پیتزا استفاده نمود. گفتیم که کیفیت چاپ این محصول نسبتا پایین است اما این خود می تواند فرصتی برای طراحان باشد که از زیبایی رنگ آن استفاده کنند و همچنین چاپ افست نیز به اندازه کافی میزان براق بودن چاپ را افزایش می دهد. برای جعبه پیتزا از انواع مقوای نچرال کرافت استفاده می شود. این مدل طبق استانداردهای سازمان غذا و داروی آمریکا بهترین نوع بسته بندی پیتزا است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت مقوای ایندربرد با کرافت، روی آن کلیک کنید.

مقوای دوپلکس از متریال بسته بندی

اگر به دنبال ضخیم ترین مقوا بسته بندی پیتزا باشیم مقوای دوپلکس شما را به هدفتان می رساند. این مقوا از به هم چسباندن چند لایه مقوا ساخته می شود. به عملیات چسباندن دو تا سه لایه مقوا به هم لمینت شدن گفته می شود. این نوع بسته بندی می تواند از ترکیب مقوای ایندربرد با کرافت ساخته شود و یا اینکه کاملا از کرافت باشد. چاپ روی این نوع جعبه پیتزا به کمک نوع خاصی از دستگاه افست یا تکنیک چاپ فلکسو انجام می شود. این نوع بسته بندی استحکام بالایی دارد اما در صورتی که تمام از کرافت ساخته شود کیفیت چاپ پایینی دارد. اگر لایه بیرونی آن از ایندربرد باشد به خوبی می توانید طرح مورد نظر خود را روی آن چاپ نمایید.

انواع جعبه فست فود

تفاوت در بسته بندی فست فود تنها در متریال بسته بندی آن ها خلاصه نمی شود.هر نوع فست فود در جعبه با ظاهر خاصی بسته بندی می شود. ‌جعبه انواع سوخاری، جعبه ساندویچ و همبرگر باید از انواع قفلی، کلاسیک و یا سفره ای انتخاب شوند. در این میان مدل های سفره ای طرفدار و کاربرد بیشتری دارد. مدل های سفره ای مقواهای برش داده و چاپ شده ای هستند که توسط کارکنان فست فود تا شده و باز و بسته می شود.
جعبه های قفلی شکیل تر هستند و جابجایی آن ها به سادگی انجام می شود. بسته بندی کلاسیک همان جعبه های ساده ای هستند که در آن اغلب سیب زمینی و برگر می گذارند.برای بسته بندی سیب زمینی اغلب از بسته بندی های کلاسیک استوانه ای شکل استفاده می شود؛ اما در فست فودهای بسیار شیک از انواع جعبه قفلی نیز استفاده می شود. بسته بندی پیتزا یا جعبه پیتزا نیز از انواع جعبه های سفره ای و قفلی انتخاب می شود.

 

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟